Jak zrobić mleko roślinne?

Uwielbiane przez wegan, nie do końca poznane przez mięsożerców. Mleka roślinne to produkty, które warto włączyć do swojej diety. Dlaczego? Sprawdź!

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Jak zrobić mleko roślinne?
fot. Fotolia
Nie zawierają laktozy, mogą z powodzeniem zastępować mleko krowie i przede wszystkim mają szereg cennych właściwości. To tylko kilka powodów, dla których warto sięgać po mleka roślinne. Jednak zamiast kupować gotowce o nieznanym składzie, mądrzej jest samemu je przygotować. Zdziwisz się, jakie to łatwe!

Jak zrobić mleko owsiane?

Choć mleko można robić z różnych produktów, najłatwiej jest je przygotować z owsa. Dlaczego? Ponieważ płatki owsiane są dostępne w każdym sklepie a sam proces jest banalnie prosty!

Opcja I: Dla zabieganych

1. Przygotuj: 6 łyżek płatków owsianych (górskich, nie błyskawicznych!), około 0,5 l gorącej wody, duży słoik, czystą ściereczkę lub gazę i lejek.
2. Wsyp płatki owsiane do miski blendera, zalej wodą i całość dokładnie zmiksuj.
3. Umieść w słoju lejek, wyłóż go poskładaną ściereczką lub gazą a następnie powoli przelej zmiksowane płatki.
4. Gdy przelejesz cały płyn, odciśnij mocno gazę lub ściereczkę, wyciskając z powstałej papki resztę mleka.
5. Zakręć słoik i gotowe – tak przygotowane mleko przechowuj w lodówce maksymalnie 3 dni.

Opcja II: Dla cierpliwych

1. Przygotuj 6 łyżek płatków owsianych, około 0,5 litra zimnej przegotowanej wody, dwa duże słoiki, czystą ściereczkę lub gazę oraz lejek.
2. Wsyp płatki do blendera i zetrzyj je na proszek, po czym przesyp je do słoika.
3. Zalej wodą, zamieszaj i odstaw na dobę w ciemne i chłodne miejsce.
4. Po tym czasie przecedź mleko przez ściereczkę lub gazę, przelej do czystego słoika i gotowe!
Ważne: Odciśniętej papki nie musisz wcale wyrzucać - możesz ją dodać do owsianki lub zrobić z niej świetną maseczkę łagodzącą!

Mleko sojowe
Fot. Fotolia

Kokosowe, migdałowe, sojowe…

Mleko roślinne można przygotować z wielu rozmaitych produktów. Najpopularniejsze jest oczywiście sojowe, dostępne niemalże w każdym sklepie oraz kokosowe, które zachwyca swoim aromatem. Jednakże to nie są jedyne warianty tego napoju, jakie możemy kupić lub przygotować w swoim domu.

Tak naprawdę mleko roślinne można przyrządzić niemalże z każdego gatunku orzechów. I tak do wyboru mamy: mleko laskowe (bardzo aromatyczne, warto wypróbować wersję z prażonymi i surowymi orzechami), migdałowe (pięknie pachnie i świetnie sprawdza się jako dodatek do kawy czy deserów), z orzechów włoskich (dość delikatne w smaku), z nerkowców (łagodne i dość neutralne) czy też z pistacji (zielone mleko, które świetnie wygląda dodane np. do naleśników!).

Oprócz orzechów, do wyboru mamy także ryż (mleko ryżowe jest praktycznie bez smaku i aromatu), mak (wycisza i ma lekkie działanie usypiające) oraz rozmaite rodzaje kasz: jaglaną (warto ją podprażyć przed zrobieniem mleka, wówczas będzie ono miało lekko orzechowy aromat), gryczaną czy też jęczmienną.

W przypadku produkcji mleka z kaszy, należy pamiętać o tym, iż trzeba ją najpierw ugotować, a dopiero potem miksować i przetwarzać. Co istotne - nie trzeba się ograniczać do pojedynczej rośliny. Umiejętne łączenie pozwoli uzyskać nie tylko oryginalny smak, lecz także ciekawe zestawienie składników odżywczych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

Mleko roślinne czy mleko krowie?

Spory dotyczące tego, czy warto całkowicie rezygnować z mleka krowiego trwają od ładnych kilku lat. Weganie stawiają sprawę dość ostro, suponując, iż picie go jest dla nas nienaturalne i szkodzi zwierzętom. Nie zamierzamy stawać po niczyjej stronie, ponieważ ile jest osób, tyle opinii w tym temacie.

Faktem jest, iż mleko roślinne to przede wszystkim produkt polecany osobom cierpiącym na nietolerancję laktozy. Dlaczego? Ponieważ pomaga ono uniknąć nieprzyjemnych komplikacji zdrowotnych przy jednoczesnym cieszeniu się z wielu ciast i deserów. Nie ma bowiem co ukrywać, iż sporo potraw, które przygotowujemy w domu wymagają dodatku mleka.

Osoby, które nie mają takich problemów również powinny co jakiś czas sięgać po tego rodzaju mleko. Powód jest banalny – taki napój to najlepszy sposób na uzupełnienie niedoborów poszczególnych witamin i minerałów, w zależności od tego, z jakiej rośliny je przygotowujemy. Przykładowo, jeśli męczy Cię niedobór witamin z grupy B – sięgaj po mleko owsiane.

A może masz problemy z nieodpowiednim poziomem żelaza lub magnezu? Wówczas dobrym pomysłem będzie picie mleka kokosowego. To, na jakie mleko się zdecydujesz (krowie, kozie, roślinne) zależy wyłącznie od Twoich preferencji smakowych i potrzeb zdrowotnych.

Zupa tajska z mlekiem kokosowym
Fot. Fotolia

Mleko roślinne – do czego je wykorzystać?

Wiele osób nie korzysta z tego rodzaju przetworów, ponieważ nie do końca wie, jak je wykorzystać. Otóż sprawa jest prostsza niż mogłoby się wydawać – mleko roślinne każdego rodzaju można dodawać praktycznie do wszystkich dań, zarówno wytrawnych, jak i słodkich. Najlepiej to odzwierciedla kuchnia tajska, w której trudno doszukać się potrawy bez dodatku mleczka kokosowego, dodawanego do zup, sosów i deserów.

Nie tylko w kuchni orientalnej mleko roślinne znajdzie swoje zastosowanie – również i nasze rodzime zupy i sosy możemy nimi zagęścić. Oprócz tego jeśli lubisz jeść na śniadanie płatki z mlekiem – zamień krowie na migdałowe lub sojowe. Podobny patent możesz zastosować w przypadku gotowania owsianki, jaglanki lub tapioki.

A może jesteś fanem latte? W takim razie spróbuj ją w wersji wege – z pewnością nie pożałujesz! Poza tym, mleka roślinne świetnie nadają się do picia samodzielnie lub jako element koktajli owocowych – świetnie gaszą pragnienie i uzupełniają minerały przez co są idealnymi napojami na upały!

Jak często sięgacie po mleka roślinne? Przygotowujecie je samodzielnie, czy raczej kupujecie gotowe? Czekamy na Wasze opinie i przepisy - pamiętajcie, że każdą dodaną recepturę nagradzamy wirtualami!