Idealne powidła śliwkowe

  • 1

Sezon na śliwki w pełni, a trudno go sobie wyobrazić bez tradycyjnych powideł. Oprócz pieczenia ciast z ich dodatkiem oraz wykorzystywania tych owoców do knedli, warto pomyśleć o przygotowaniu z nich przetworów. Zobacz, jak zrobić powidła śliwkowe!

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Idealne powidła śliwkowe
fot. Fotolia
Jeśli wiśnie, to obowiązkowo dżemy i konfitury. A jeśli śliwki to tylko powidła, które są wyśmienitym dodatkiem do ciast drożdżowych czy naleśników. Jednak zanim zaczniemy cieszyć się ich smakiem, najpierw trzeba je odpowiednio przyrządzić. Zobacz naszą propozycję na powidła z dodatkiem imbiru i pomarańczy!

Powidła śliwkowo-imbirowe


Lubisz, gdy powidła mają w sobie nutkę ostrości? W takim razie koniecznie zerknij poniżej i przetestuj nasz patent na powidła z imbirem. Ich smak z pewnością Cię zachwyci!

1. Przygotuj: 2 kg śliwek węgierek, 1 dużą pomarańczę, 2 cm korzenia imbiru, 0,5 szklanki cukru.

2. Śliwki umyj, przebierz, odrzuć wszelkie uszkodzone lub zgniłe. Przekrój każdą, usuń pestki i pokrój na mniejsze części.

3. Pomarańczę sparz. Na tarce o drobnych oczkach zetrzyj skórkę. Do garnka z grubym i szerokim dnem wyciśnij sok z pomarańczy i wrzuć na niego śliwki. Całość postaw na palniku i gotuj / smaż na małym ogniu.

4. Co jakiś czas przemieszaj powidła. Gdy śliwki zaczną się rozpadać, dodaj otartą skórkę z pomarańczy, starty imbir oraz cukier.

5. Gdy powidła przybiorą odpowiedni kolor i konsystencję - przełóż je do słoików, mocno zakręć i odwróć do góry dnem. Na drugi dzień odwróć słoiki właściwą stroną do góry. Tak przygotowane i zawekowane powidła są gotowe do jedzenia. Smacznego!

Czekośliwka
Fot. Fotolia

Jakie śliwki wybrać na powidła?


Lubisz eksperymentować w kuchni i uważasz, że przetwory dają Ci do tego spore pole do popisu? W takim razie poznaj metody na to, w jaki sposób odmienić tradycyjne przetwory ze śliwek. Zdziwisz się, ile smaków można wydobyć z tych niepozornych owoców!

Czy wiesz, jakie śliwki możesz wykorzystać do powideł? Wbrew pozorom do tego celu nadają się nie tylko węgierki. Równie dobrze możesz posłużyć się renklodami czy mirabelkami. Ciekawym pomysłem jest także wymieszanie śliwek węgierek w postaci świeżej oraz suszonej - dzięki tym drugim, powidła będą miały wyrazistszy smak i ciekawszą strukturę.

Ciekawszą rzeczą są oczywiście różnego rodzaju dodatki smakowe do powideł. Największa furorę w ostatnich sezonach powidłowych robi czekośliwka, czyli powidła śliwkowe z dodatkiem czekolady. Połączenie tych dwóch smaków sprawia, że otrzymujemy idealny dodatek do kanapek lub rogalików. Szczególnie, jeśli do nich dorzucimy orzechy, które jeszcze podrasują smak całości!

Powidła śliwkowe z cynamonem
Fot. Fotolia

Jak wzbogacić smak powideł śliwkowych?


Co jeszcze możemy dodać do powideł? Z całą pewnością inne owoce różnego rodzaju. Koniecznie spróbuj do śliwek dodać suszone daktyle lub figi.

Ze świeżych owoców koniecznie wykorzystaj morele, jabłka, gruszki i brzoskwinie. Bez problemu połączą się ze śliwkami w trakcie smażenia a dodatkowo sprawią, że powidła nabiorą niesamowitego smaku i aromatu.

Na koniec pobaw się różnymi przyprawami. Oprócz wykorzystanego przez nas imbiru, możesz także sięgaj po cynamon, wanilię, anyż czy też kardamon. Ciekawym patentem jest gałka muszkatołowa oraz chilli, szczególnie, kiedy wykorzystasz również czekoladę.

Oprócz przypraw sypkich, możesz posiłkować się także aromatami, esencjami czy alkoholami w płynie. Spróbuj powideł z rumem i esencją arachidową. Zdziwisz się, jakie to będzie pyszne!

W jaki sposób Wy przygotowujecie powidła śliwkowe – posiadacie swoje ulubione dodatki, dzięki którym mają one wyjątkowy smak? A może wolicie je w najprostszej wersji, którą można wszechstronnie wykorzystać? Podzielcie się w komentarzach swoimi sposobami na śliwki!