Gdzie kupić jarmuż?

Jarmuż to warzywo dostępne w okresie jesienno-zimowym w sklepach spożywczych, dyskontach i hipermarketach. Bez problemu można je kupić także na straganach.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Gdzie kupić jarmuż?
fot. Fotolia
Jarmuż to odmiana kapusty, która do niedawna była uważana głównie za roślinę ozdobną. Dopiero od kilku lat śmielej wkracza na nasze stoły. Wraz z rosnącym zainteresowaniem tym warzywem, wzrosła też jego dostępność. Dziś już nie ma takiego problemu, jeśli chodzi o jego zakup jak jeszcze parę lat temu.

Gdzie kupić jarmuż?

Jarmuż to warzywo aktualnie dostępne w niemalże każdym sklepie. Najłatwiej jest je dostać na straganach i hipermarketach. Na targowiskach z reguły znajdują się warzywa pochodzące z prywatnych upraw. To nie jedyne opcje – jarmuż coraz częściej można kupić także w znanych dyskontach. Co ciekawe – jeśli w danym miejscu jest duże zainteresowanie tym warzywem, to również i w małych warzywniakach można bez problemu kupić tę roślinę.

Kiedy kupować jarmuż?

Istotniejsze od miejsca zakupu, jest czas. Jarmuż to roślina sezonowa, posiadająca szereg cennych właściwości, typowa dla okresu jesienno-zimowego. Zazwyczaj pierwsze zbiory mają miejsce po przymrozkach, dzięki czemu warzywo to ma delikatniejszy smak. Dlatego, jeśli mamy ochotę na jarmuż, możemy po niego sięgać od mniej więcej połowy października (wcześniej lub później – w zależności od tego, kiedy spadnie temperatura) do marca, choć i kwietniu można trafić jeszcze na ostatki.

Jak uprawiać jarmuż?

Kiedy nie chcemy być uzależnieni od tego, czy w naszym sklepie jest dostępny jarmuż czy nie, zawsze możemy go uprawiać samodzielnie. Jak to zrobić?

a) Jarmuż uprawiany w ziemi
Jarmuż sadzi się na dwa sposoby:
  • Z rozsady - wówczas nasiona wysiewa się do donicy w okolicach maja a następnie przesadza w lipcu (gdy osiągną ok. 15-20 cm wysokości) do gruntu.
  • Z nasion – wówczas nasiona wysiewa się między majem a lipcem bezpośrednio do gruntu.
b) Jarmuż uprawiany w doniczce
  • Do uprawy w doniczce należy wybrać niską odmianę jarmużu.
  • Wysiew następuje w okolicach maja do dużej doniczki.
  • Nasiona umieszcza się rzędach oddalonych od siebie o ok. 1-2 cm.
  • Kiełkowanie następuje, gdy temperatura osiąga ok. 12 st. C.
  • Tak posadzony jarmuż można trzymać na balkonie, nawet (a raczej – szczególnie!) w zimie.
  • Pierwszy zbiór powinien nastąpić po przymrozkach - wówczas po prostu odcina się najstarsze (największe) liście i gotowe!
Uwaga: Do uprawy jarmużu potrzebna jest gleba piaszczysto-gliniasta o neutralnym odczynie.