Jak przyrządzić kiełbasę domową i jak ją podać?

Kiełbasa to zmielone mięso z dodatkiem aromatycznych przypraw. Farsz wtłaczany jest do naturalnych (jelita) lub sztucznych osłonek. Kiełbasa może być wędzona, sparzana wrzątkiem albo suszona.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Jak przyrządzić kiełbasę domową i jak ją podać?
fot. Fotolia
Kiełbasa pojawia się na polskim stole bardzo często. Ze względu na bogaty wybór może być przygotowywana na różne sposoby.

Rodzaje kiełbasy

Istniej wiele rodzajów kiełbas. Najczęściej dzieli się je na trzy grupy w zależności od procentowej zawartości wody:
  • kiełbasy nietrwałe – do 72%, np. biała kiełbasa, zwyczajna,
  • kiełbasy półtrwałe – 36-56%, np. kabanosy, kiełbasa żywiecka,
  • kiełbasy trwałe – ok. 36%, np. salami, kiełbasa sucha krakowska.

Do czego wykorzystać kiełbasę

Kiełbasa może być wykorzystywana we wszystkich posiłkach i podawana zarówno na zimno (kanapki, koreczki), jak i na ciepło (potrawy z kiełbasy: kiełbasa z patelni z cebulką, jajecznica z kiełbasą).

Kiełbasa z grilla

Najczęściej na ruszcie, oprócz mięs, ryb i warzyw, pojawia się kiełbasa. Najłatwiej ją kupić i przyrządzić. Należy jednak pamiętać, że kiełbasa na grilla powinna być dobrej jakości i niezbyt tłusta. Oprócz zwykłej kiełbasy doskonale nadaje się również biała parzona. Przed położeniem na ruszt kiełbasę należy naciąć ze wszystkich stron, aby tłuszcz mógł się równomiernie wytapiać. Następnie położyć na odpowiedniej wysokości i przekręcać co jakiś czas. Zdrowszą alternatywą może być kiełbasa z piekarnika.

Kiełbasa na obiad

Kiełbasę można użyć do przygotowania prostego i szybkiego obiadu. Kiełbasa może być składnikiem  lecza (cebula, papryka, pomidory, cukinia), makaronowej zapiekanki, fasolki po bretońsku, risotta, bigosu czy gulaszu. Najpopularniejszymi zupami z dodatkiem kiełbasy są: żurek z białą kiełbasą, barszcz biały, zupa fasolowa, grochówka czy zupa szczawiowa.