Które orzechy są najzdrowsze?

Jedne z najzdrowszych orzechów to brazylijskie, laskowe i makadamia. Zapobiegają m. in. chorobom serca i kontrolują poziom cholesterolu we krwi.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Które orzechy są najzdrowsze?
fot. Fotolia
Orzechy to bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i minerałów. Pomimo kalorii niektóre z nich doskonale wpływają na nasza sylwetkę. Warto sprawdzić, jakie włączyć do swojej diety jak najszybciej!

Jakie orzechy są najzdrowsze?

Orzechy brazylijskie

To jedne z najzdrowszych orzechów, które są bogactwem selenu – zmniejsza ryzyko powstawania raka, w tym prostaty. Zastępując niezdrowe przekąski tą odmianą sprawia, że poziom cukru we krwi jest skutecznie unormowany, co zapobiega cukrzycy w przyszłości. Zawierają 9 kluczowych aminokwasów, w tym kwas glutaminowy, pozytywnie wpływający na poprawę pamięci.

Orzechy laskowe

Orzechy laskowe maja wysoką zawartość błonnika. Wspomaga on dłuższe uczucie sytości, co spowalnia nieco trawienie. Sprawia, że gromadzi wodę w żołądku, co trzyma nas w przekonaniu, że zjedliśmy nieco więcej, niż wymaga tego nasze zapotrzebowanie. Miedź, główny minerał odpowiadający za produkcję czerwonych krwinek i zdrowe kości to jeden z głównych w orzechach laskowych. Brązowa skórka znajdująca się z wierzchu zwiera najwięcej antyoksydantów – można ją jeść razem z całym orzechem.

Orzechy macadamia

Ponad 80% nienasyconych kwasów tłuszczowych zawartych w tych orzechach pozwala zapobiec stanom zapalnym organizmu czy podwyższonemu poziomowi cholesterolu. Dodatkowo zapobiegają niedokrwistości i wzmacniają układ mięśniowo-szkieletowy.

Jakie orzechy stosować na odchudzanie?

Migdały

W 100 gramach orzechów znajduje się 572 kcal. Migdały są bogate w aminokwasy i L-argininę, która wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej i węglowodanów podczas ćwiczeń.

Pistacje

W 100 gramach orzechów znajduje się 572 kcal. Spożywanie niesolonych, surowych pistacji pozwala zredukować poziom BMI i utrzymać poziom cholesterolu i trójglicerydów w normie.

Orzechy włoskie

W 100 gramach orzechów znajduje się 657 kcal. Skutecznie pomagają w zwalczeniu nadmiernych kilogramów. 4-5 orzechów dziennie lub łyżka oleju z orzecha włoskiego redukuje tkankę tłuszczową i dostarcza zdrowych kwasów tłuszczowych.