Które części kalarepy są jadalne?
Do jedzenia nadają się wszystkie części kalarepy: zarówno łodyga w kształcie bulwy jak i otaczające ją liście. Do jedzenia na surowo najlepiej nadaje się młoda kalarepa, dostępna już wczesną wiosną. Takie samo zastosowanie kulinarne jak zielona kalarepa ma warzywo o fioletowej barwie - nie różni się także smakiem.
Kalarepę można spożywać na surowo lub po obróbce termicznej - chyba najczęściej wykorzystuje się ją do faszerowania. Nic dziwnego - faszerowana kalarepa to danie, które łatwo przygotować, zaś samo warzywo jest delikatne w smaku, dlatego polubią je także dzieci.
Surowej kalarepy powinny jednak unikać osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy oraz zmagające się z przewlekłymi problemami żołądkowymi.
Co zrobić z liści kalarepy?
Liście tego warzywa kapustnego warto wykorzystać do wielu dań. Z powodzeniem zastąpią szpinak czy jarmuż w sałatce lub koktajlu, można je także udusić razem z bulwą. Liście kalarepy spożywamy na surowo, można je też zblanszować.Warto zrobić z nich zupę, przygotować oryginalne pesto, a nawet usmażyć w cieście.
Dlaczego warto jeść liście kalarepy?
Liście kalarepy są bogate w substancje odżywcze, nawet bogatsze niż sama bulwa. Kalarepa zawiera zdecydowanie więcej witaminy C, wapnia, żelaza i beta-karotenu niż sama bulwa. Liście kalarepy są także źródłem cennego błonnika, potasu, magnezu oraz jodu.Kalarepa działa na organizm odkwaszająco, przypisuje się jej właściwości antynowotworowe, należy do warzyw niskokalorycznych. 100 g kalarepy dostarcza 33 kcal.
Nadal nie wiesz, co zrobić z tego warzywa? Polecamy placki z kalarepy.