Opisuje się go też, jako pomidor lub zielony pomidor. Używa jest również nazwa tomatillo lub meksykańskiego pomidora. Popularne warzywo w Meksyku i Salwadorze. Można ją hodować w ogródkach w Polsce, ponieważ jest odporna na niskie temperatury i choroby.
W Meksyku używa się go do sosu do tortilli. W Polsce robi się marynaty, konfitury, dżemy, przeciery, kiszonki. Miechunka nadaje się także do gotowania i duszenia.
Zawiera kwercetynę, która jest tym, co likopen dla pomidora. Jest to żółty barwnik i antyutleniacz z grupy flawonoidów. Wykazuje silne działanie antyhistaminowe, działa przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo, uszczelnia także naczynia krwionośne. Doskonale sobie radzi z wolnymi rodnikami. Zwalcza zmęczenie i łagodzi skutki stresu.
Polecane jest dla osób cierpiących na alergie właśnie ze względu na kwercetynę.
Jest rośliną jednoroczną z rodziny psiankowatych. Owoce są żółte, dwukomorowe. Jagody wypełnione są drobnymi pestkami. W smaku miechunka jest soczysta, ale na surowo nie smakuje zbyt dobrze. Ich skóra pokryta jest warstwą wosku. Dojrzałe, spadają na ziemię. Zbiory zaczynają się od połowy sierpnia i trwają do października. Owoce miechunki zawierają około 10 proc. cukrów, dużo potasu ( 320mg/100g), witaminy z grupy B, witaminę E oraz duże ilości witaminy C, co czyni je doskonałym środkiem wspomagającym przy leczeniu przeziębienia.
Leczniczo stosuje się miechunkę również, jako lek moczopędny. Niestety, ciężko jest kupić to warzywo.
Sprawdzcie jak przywołać lato! >>>
Nina W.