Pomysły na agrest – na słodko i wytrawnie!

  • 2

Choć wszyscy kojarzą jego kwaśny smak, to rzadko gości na naszych stołach. Po agrest nie sięgamy, bo często nie wiemy co z niego zrobić. Najwyższy czas to zmienić!

         
ocena: 4/5 głosów: 6
Pomysły na agrest – na słodko i wytrawnie!
fot. Fotolia
Małe zielone kulki, kwaśny smak i gigantyczny potencjał, jeśli chodzi o gotowanie. To właśnie agrest - bliski kuzyn porzeczki; naprawdę warto włączyć go do swojej diety. Jak? Przetestuj nasze inspirujące pomysły na te wyjątkowe owoce!

Przepis na szybką tartę z agrestem!

Gdy brakuje Ci czasu na robienie ciasta, a mimo wszystko masz ochotę na coś słodkiego, koniecznie przygotuj tę prostą tartę!

1. Przygotuj: 1 szklankę mąki, 0,5 kostki masła, 2 jajka, 0,5 szklanki, 0,5 kg agrestu i budyń śmietankowy.

2. Masło posiekaj z mąką i ćwiercią szklanki cukru, dodaj żółtka i całość zagnieć. Włóż ciasto do zamrażalki na 15 minut.

3. W międzyczasie przygotuj farsz: agrest umyj, pozbaw szypułek, pokrój na mniejsze kawałki. Budyń ugotuj według przepisu podanego na opakowaniu i wymieszaj z owocami.

4. Zmrożone ciasto rozwałkuj i wyłóż nim wysmarowaną tłuszczem blachę. Podpiecz w 220 st. C przez 10 minut.

5. Na podpieczonym spodzie umieść masę budyniową. Białka ubij z pozostałym cukrem i powstałą pianą przykryj całą tartę.

6. Ciasto zapiekaj w 180 st. C przez 15-20 minut. Gotowe!

Właściwości agrestu
Fot. Fotolia

Co kryje w sobie agrest?

Szukasz niskokalorycznego owocu, który dostarczy Ci tyle witamin i minerałów, ilu nie znajdziesz nawet w najdroższych suplementach diety? W takim razie koniecznie jedz agrest. Nie dość, że jego kaloryczność jest śmiesznie niska (jedyne 44 kcal w 100 g!), to jeszcze jest cennym źródłem takich substancji jak witamina A, witaminy z grupy B oraz kwasu foliowego.

Dodatkowo jest bogaty w błonnik, regulujący pracę układu pokarmowego oraz szereg minerałów, w tym (w bardzo dużym stężeniu) potas (198 mg/100g), fosfor (27mg/100g), wapń (25mg/100g) oraz magnez (10 mg/100g). Co to oznacza? Że naprawdę warto sięgać po ten owoc najczęściej jak się da!

Na obiad i na deser

Skoro agrest jest taki cenny, to jak włączyć go do naszej diety? Możliwości jest sporo. Oczywiście pierwsze, co przychodzi na myśl to różnego rodzaju desery. Ciasta z agrestem, galaretki czy też sałatki owocowe to absolutna podstawa wykorzystania tego owocu. Nie ma się jednak co ograniczać – surowy agrest idealnie nadaje się do różnego rodzaju koktajli i smoothie, wzbogacając je o cenne składniki odżywcze.

Warto go włączyć także do sałatek – świetnie komponuje się z kozim serem, mozzarellą, pomidorami, rukolą czy też cebulą. Mniej oczywistym zastosowaniem agrestu są dania obiadowe – można z niego wyczarować fantastyczny sos do mięs, w tym szczególnie cielęciny i baraniny. Jeśli lubisz wyzwania i nie boisz się eksperymentować, możesz wykorzystać agrest do różnego rodzaju zapiekanek makaronowych, które nabiorą zupełnie innego smaku!

Dżem agrestowy Przetwory z agrestu
Fot. Fotolia

A może przetwory?

Skoro ten owoc można tak wszechstronnie wykorzystać to warto zadbać o to, aby mieć go pod ręką przez cały rok. Przetwory wydają się być w tej sytuacji najłatwiejszym rozwiązaniem. Dżem agrestowy idealnie nadaje się nie tylko na kanapki, ale także jako dodatek do naleśników, gofrów, owsianki czy pleśniaka.

Sok z agrestu skutecznie gasi pragnienie i może być wykorzystywany jako składnik drinków (zawierających alkohol lub nie). Z kolei kompot przypomni w zimowe wieczory słoneczne dni lata. Wystarczy tylko go ugotować, zamknąć w słoiku i gotowe!

W jakiej postaci najczęściej pojawia się w Waszych domach agrest? Wykorzystujecie go jedynie do deserów, czy może do dań wytrawnych również? Czekamy na Wasze opinie i receptury na pyszne potrawy z agrestem! Zapraszamy!