Sezonowe (przy)smaki - rabarbar

Lubisz rabarbar i wszelkie potrawy z jego wykorzystaniem? Zapraszam więc do lektury krótkiej notatki odnośnie tego majowego bohatera polskich straganów.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Sezonowe (przy)smaki - rabarbar

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy- czaruje nas bogactwem kolorów, zapachów i smaków. Nasze oczy po długiej zimowej wegetacji cieszą barwne, intensywnie pachnące bzy, konwalie czy kwiaty buldynesu. Również na targach pojawiają się świeże smaki i zapachy. Kulinarnie maj nierozłącznie kojarzy się z (przez wielu niedocenianym) rabarbarem, szparagami, botwinką czy młodą kapustą.

Szczególną uwagę chciałabym poświęcić pierwszemu z wymienionych warzyw. Tak, warzyw, gdyż rabarbar, co takim oczywistym nie jest, należy właśnie do warzyw. A przynajmniej za takowe zaliczane jest w Polsce. Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych powszechnie kwalifikowane jest jako owoc. W 1974 roku w Nowym Jorku fakt ten został prawnie uregulowany sądowym oświadczeniem.

Odwrócone ciasto z rabarbarem i jabłkami Mus mocno rabarbarowy

Sprawdźcie moje przepisy na Odwróconą tartę z rabarbarem i jabłkami i Mus rabarbarowy >>>

Rabarbar - a dokładniej rzewień, gdyż właśnie tak poprawnie nazywa się ta roślina- jest warzywem o azjatyckim rodowodzie. W kuchni wykorzystujemy jego grube, mięsiste ogonki liściowe. Idealnie sprawdza się jako baza kompotów, angielskich pasztetów czy deserów. Z obranego rabarbaru możemy przyrządzić prosty i smaczny deser- wystarczy jedynie lekko poddusić go w odrobinie białego wina, zanurzyć w cieście naleśnikowym i usmażyć na głębokim tłuszczu. W kuchni ceniony jest za swój kwaskowaty smak. Idealnie prezentuje się zarówno solo, jak też w duecie z innymi owocami- jabłkami czy też truskawkami.

Wprawdzie dietetycy i lekarze ostrzegają przed nadmiernym spożywaniem rabarbaru, alarmując iż zawiera on kwas szczawiowy odpowiedzialny m.in. za powstawanie kamieni nerkowych czy za wypłukiwanie wapnia z kości, jednakże spożycie niewielkiej ilość tego sezonowego warzywa zapewne nie będzie miało negatywnego wpływu na stan naszego zdrowia.

Ciasto drożdżowo-jogurtowe z rabarbarem i krusz.

Na zdjęciu ciasto drożdżowo-jogurtowe z rabarbarem i kruszonką >>>

Sięgając po przysmaki z rabarbarem, pamiętajmy więc raczej o jego prozdrowotnych właściwościach - oddziałuje on przeciwnowotworowo, jest źródłem przeciwutleniaczy, witamin A, C, E , magnezu, potasu i żelaza.

Kompot czy konfitury z rabarbaru to smaki dzieciństwa wielu z nas. Placki drożdżowe, kruche i ucierane ciasta, musy, a nawet lody - to idealne pomysły na zaprezentowanie majowego bohatera polskich targów. Polecam przepisy i zachęcam do sięgania po to warzywo, które na naszych targach pojawia się w maju i czerwcu.

Tutaj znajdziecie ciekawe przepisy z wykorzystaniem rabarbaru >>>