Sezon na szparagi

  • 1

Niedługo zacznie się sezon na szparagi. Co warto wiedzieć o tym smacznym warzywie i jak je przygotować ?

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Sezon na szparagi
fot. Fotolia

Największym importerem szparagów jest Holandia, Włochy oraz Stany Zjednoczone. Sezon na szparagi przypada na kwiecień -czerwiec. W tym okresie kosztują około 5-10 zł za pęczek. Szparagi są skarbnica witamin i składników mineralnych. Zawierają witaminy Ci E oraz potas, wapń i fosfor. Oprócz tego zawierają kwas foliowy i beta karoten. Poprawiają prace jelit dzięki dużej zawartości błonnika. Są do tego niskokaloryczne i działają jak afrodyzjak.

Wyróżniamy 3 odmiany szparagów: białe zielone i fioletowe. Te pierwsze są uprawiane na specjalnych waŁach. Zielone szparagi uprawia się na płaskiej nawierzchni. Po trzech latach uprawy można przystąpić do ręcznych zbiorów.

W zależności od rodzai szparagów w inny sposób się je obiera. Zieloną odmainę należy obierać bardzo cienko. Jeśli szparagi są młodziutkie, można w ogóle zrezygnować z obierania. Ten rodzaj jest bardzo aromatyczny i lekko ostry w smaku. Białe szparagi są łagodne i delikatne w smaku. Za to trzeba je dokładnie obrać . Usuwa się całą twarda część. Fioletowe szpargi są rzadko u nas spotykane, ponieważ ich uprawa wymaga szczególnej opieki. Zbiera się je przed tym, kiedy nabiorą zielonego koloru. Zawierają więcej cukru od pozostałych odmian.

Do gotowania szparagów służą specjalne wkładki do garnka. Przypominają trochę druciany stojak na sztućce. Gotuje się je około 10 minut. Można także gotować je na parze.

Szparagi doskonale pasują do dań z mięsem, makaronów czy zup. Można podać je w towarzystwie dipów. Można także przygotować je w podobny sposób jak fasolkę szparagową, czyli podane z bułką tartą i masełkiem, a także zapiec pod sosem beszamelowym.

Polecamy: przepisy na szparagi >>>