Wartościowa zupa z bobem

  • 1

Upały upałami, ale posiłek zjeść trzeba! Co powiecie na lekką kremową zupę ze smakowitym bobem? Sprawdźcie, jak ją przygotować i zachwycie domowników!

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Wartościowa zupa z bobem
fot. Fotolia
Jak zrobić zupę z bobem?

Sezon na bób to świetny argument by poeksperymentować w kuchni z klasycznymi przepisami naszych mam i babć. Bez wątpienia pośród tych pomysłów, znaleźć można także ciekawe receptury na aromatyczne zupy z bobem. Jak w prosty sposób zrobić ten nietuzinkowy posiłek? Oto bazowy przepis!

Do sporządzenia kremowej zupy z bobem niezbędne okażą się następujące składniki: łuskany bób, kilka ziemniaków, cebula, czosnek, korzeń selera, liść laurowy, ziele angielskie, pęczek koperku, masło oraz przyprawy do smaku. Opcjonalnie użyć możecie też ulubionych przez Was warzyw, a  do zagęszczenia serka topionego lub śmietany.

Przygotowanie letniego dania zaczynamy od obrania i pokrojenia na drobno cebuli oraz czosnku, a następnie podsmażenia ich na maśle. Na patelnię dodać należy także straty na tarce seler - całość dusimy ok. 4 minut.

Zupa z bobem Zupa z bobem
Fot. Fotolia

W tym samym czasie na gazie umieszczamy garnek z wodą, do którego kolejno wrzucamy obrany i umyty bób, ziele angielskie, liść laurowy, sól i pieprz. Zawartość gotujemy ok. 25 minut. Po upływie wyznaczonego czasu do zupy dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki oraz podsmażone wcześniej produkty - ponownie gotujemy (ok. 15 minut).

Kiedy ziemniaki będą już miękkie, z zupy wyławiamy ziele angielskie i listki laurowe. Próbujemy zupę i ewentualnie doprawiamy solą i pieprzem, a następnie blendujemy całość do uzyskania gładkiej konsystencji (jeśli lubicie gęstą zupę, dodajcie też do niej śmietankowy serek topiony lub nieco gęstej śmietany!)

By podkreślić smak zupy warto wkroić do niej jeszcze solidną kiść koperku. Gotowa zupa wyśmienicie smakuje z grzankami bądź groszkiem ptysiowym!

Pamiętajcie, że Waszą zupę ugotować możecie też na mięsie - doda potrawie ciekawszego smaku i oczywiście sprawi, że będzie pożywniejsza!

Bazowy składnik zupy - bób

Smaczne i zdrowe nasiona bobu znane są zarówno w Europie, jak i w Azji czy na Bliskim Wschodzie. Spożywane są one ze względu na ciekawy smak, ale również dlatego, że posiadają mnóstwo prozdrowotnych właściwości!

Bób
Fot. Fotolia

Okazuje się, że bób jest fantastycznym źródłem łatwo przyswajalnego białka, korzystnie wpływającego na pracę jelit błonnika oraz roślinnych steroli. Bób w diecie to świetny sposób na uzupełnienie niedoboru kwasu foliowego, witaminy A i K, ale także magnezu, potasu, manganu i fosforu!
 
Jaki bób wybierać?

Dostępny w sprzedaży bób opakowany w foliowe woreczki to nie z byt dobry sposób jego przechowywania. W folii warzywa stają się bowiem kwaśne i szybko brązowieją. Najbardziej pożądany będzie więc bób kupowany luzem, o jasnozielonej barwie, pozbawiony plam i twardy w dotyku. Tylko taki bób nada naszym potrawom ładny i świeży aromat i oczywiście smak!

A to ciekawe!

Popularny dziś bób ma niezwykle bogatą historię mającą początek już w starożytności. W tym okresie w Egipcie warzywo to składano w ofierze bogom i zmarłym, gdyż wierzono że pomoże ono w kontakcie ze światem zmarłych. W starożytnej Grecji natomiast bób był używany do celów politycznych - w czasie głosowania umieszczano w urnie bób czarny oznaczający głos "nie" lub jasny, znaczący - "tak". W państwie tym bób zyskał nawet swojego bożka jakim jest Kyamites!

Przepisy na zupy

Książki kucharskie i portale internetowe aż pękają w szwach od pomysłów na wykorzystanie bobu. My wiemy jednak, że tylko sprawdzone przepisy są gwarancją kulinarnego sukcesu, dlatego zachęcamy Was do zapoznania się z naszym działem na przepisy z bobem!

Jesteśmy pewni, że nasz krem z kalarepy z bobem oraz młoda zupa z bobem zawładną Waszymi kubkami smakowymi!

Zupa z bobem Zupa z bobem
Fot. Fotolia

Lubicie bób i często przyrządzacie go w domowym zaciszu? Czekamy na innowacyjne przepisy opatrzone zdjęciami. Pamiętajcie, że każda aktywność na gotujmy.pl nagradzana jest cennymi wirtualami. Do dzieła!