Bób jest rośliną strączkową o wysokiej wartości odżywczej. Zawiera dużą ilość pełnowartościowego białka, sporą dawkę kwasu foliowego i potasu. Wykazuje właściwości lecznicze – sprzyja obniżeniu „złego cholesterolu” we krwi, dzięki obecnemu w nim rozpuszczalnemu błonnikowi.

Jest niskokaloryczny i sycący, przez co wskazany osobom dążącym do redukcji masy ciała. Ma szerokie zastosowanie kulinarne, stanowi świetny dodatek do sałatek oraz do zup.

Przed gotowaniem bobu należy go starannie przepłukać. Na 1 kilogram gotującej się wody warto dodać łyżeczkę cukru, która podkreśli smak warzywa. Pod koniec gotowania – trwa do 15 minut – bób doprawia się łyżeczką soli. 

Bób gotowany, a następnie przyrządzony w ten prosty sposób ma wielu zwolenników. Wielbiciele bobu z utęsknieniem wypatrują świeżych, zielonych ziaren na straganach i targowiskach. Bób swoje pięć minut przeżywa na przełomie czerwca i lipca. Właśnie wtedy nie sposób nie wykorzystać go w kuchni.

Warto przygotować tradycyjny bób gotowany w wodzie lub na parze. Można też zrobić bardzo smaczny bób smażony z cebulką. Oprócz łatwych sposobów na bób coraz częściej spotykamy się z wykorzystaniem tej rośliny strączkowej do bardziej wyrafinowanych i wykwintnych potraw.

Pierogi z bobem, naleśniki z bobem i sałatki z bobem często stawiane są na naszych stołach. Pojawiają się na nich także zupy, pasty i kremy z bobu. W wyniku kulinarnych eksperymentów powstają również tartaletki i kotleciki z bobem.

Bób to roślina strączkowa, która na przestrzeni wieków przeszła ogromną kulinarną nobilitację. Ty także możesz docenić go w swojej kuchni!
Puree z bobu

Puree z bobu

Potrawą, która wzbudzi zachwyt wszystkich gości jest pierś z kurczaka na puree z bobu. Przygotowanie jest niezwykle proste. Bób należy ugotować i podzielić na dwie części. Z jednej części wykonuje się puree – wystarczy bób, śmietankę, masło i sok z cytryny zblendować na gładką masę. Kurczaka grilluje się na patelni z dodatkiem masła. Wszystko układa się na talerzach i posypuje drugą częścią ugotowanego bobu. 

Sałatka z bobem

Sałatka z bobem

Doskonałą propozycją wykorzystania bobu są sałatki. W sezonie letnim każdemu zasmakuje sałatka z bobem, kalarepą i czereśniami z pokruszonym na wierzchu serem feta. Sosem sałatkowym, który wydobędzie smak tej potrawy będzie połączenie oliwy z syropem klonowym, sokiem z limonki, posiekaną natką pietruszki, z dodatkiem soli i pieprzu. Propozycją sycącej sałatki wzbogaconej o chrupiące grzanki jest sałatka z bobem, jajkiem i awokado, posypana tartym parmezanem i polana sosem winegret.

Zupa z bobu

Zupa z bobu

Bób jest również wyśmienitym dodatkiem do zup. Pełnowartościowym posiłkiem, który zadowoli kubki smakowe całej rodziny jest zupa jarzynowa z młodych warzyw (włoszczyzna, bób, młode ziemniaki, fasolka) z mielonym mięsem z indyka. Inną propozycją dania z bobu będzie zupa krem z bobu w połączeniu z porami i ziemniakami. Świetnie smakuje z dodatkiem czosnkowych grzanek.

Makaron z bobem

Makaron z bobem

Wielbiciele dań z makaronem z pewnością docenią potrawę jaką jest makaron z bobem, który można przygotować według rozmaitych przepisów. Pyszną wegetariańską zapiekanką z makaronem jest lasagne przygotowana z ugotowanego bobu, cukinii, dojrzałych pomidorów z dodatkiem sosu beszamelowego. Lasagne posypuje się pokruszonym kozim serem wymieszanym z kremową śmietanką, a wierzch przykrywa tarty parmezan. Pomysłem na dietetyczny makaron z użyciem Pappardelle jest makaron z puree z bobu i rukolą. 

Pierogi z bobem

Pierogi z bobem

Pysznym daniem z bobu, które świetnie sprawdzi się w roli obiadu są pierogi z bobem. Przepis jest bardzo tani w przygotowaniu, gdyż nie zawiera żadnych wymyślnych składników. Do przygotowania ciasta pierogowego wystarczy mąka pszenna, jajko, lekko gazowana woda mineralna i szczypta soli. Do farszu konieczne będą: świeży bób, sól morską oraz świeżo zmielony pieprz. Pierogi z bobem rewelacyjnie smakują oblane masłem czosnkowym (do przygotowania: masło i ząbki czosnku) i posypane świeżym koperkiem. Z pewnością dorównają smakiem innym rodzajom pierogów, jak chociażby tym ze szpinakiem czy z mięsem.

Pasta z bobu

Pasta z bobu

Pasty do chleba można przygotowywać z różnych warzyw (bób, fasola, bakłażan, zielony groszek). Są świetnym dodatkiem do pieczywa dla wegan i wegetarian. Pomysłem na wakacyjne, letnie śniadanie są kanapki z pastą z bobu, którą przygotowuje się maksymalnie w 15 minut. Wszystkie składniki (bób, twaróg, czosnek, sól, pieprz, ostra papryka, jogurt naturalny) należy zmiksować za pomocą blendera. Tak przyrządzona pasta świetnie smakuje na ciepłych grzankach.

Polecane przepisy do kategorii Bób

Znaleźliśmy 334 przepisów w kategorii Bób

Sałatka z bobem

Sałatka z bobem

edyta337 edyta337

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Bób z serem lazur

Bób z serem lazur

ziutula ziutula

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Bób z grilla

Bób z grilla

iziona iziona
2

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: