Jak ugotować bób?
Gotowanie bobu jest proste, choć są różne szkoły. Można bób ugotować na parze lub tradycyjnie w lekko osolonej wodzie. Wybierając ten drugi sposób pamiętaj, by garnka z bobem nie trzymać na ogniu zbyt długo - długie gotowanie pozbawia warzywa cennych składników odżywczych.
Jeśli nie wiesz, jak długo gotować bób, stosuj zasadę: im krócej, tym lepiej. Młody bób nie powinien gotować się dłużej niż 15 minut. Po ugotowaniu i odcedzeniu wody bób można obrać, choć w przypadku młodego bobu jest to zbędne - świeża skórka jest naprawdę smaczna!
Do gotowania warto włożyć gałązkę kopru - to pozbawi bób właściwości wzdymających.
Czy bób można jeść podczas odchudzania?
Zastanawiasz się ile kalorii ma bób i czy można włączyć go do diety podczas odchudzania? Bób jest nie tylko niskokaloryczny, lecz przy tym bardzo sycący. Z pewnością wiedzą o tym osoby, które po zjedzeniu szklanki ugotowanego młodego bobu czują się syte, choć przecież bób jest "tylko" warzywem.
Bób jest doskonałym źródłem białka w diecie, dlatego warto, by znalazł się w jadłospisie wegan i wegetarian. Ponadto, zawiera dużo cennego kwasu foliowego. To zdrowe warzywo pomaga także odtruwać i odkwaszać organizm.
Przepisy na dania z bobem
Jeśli zastanawiasz się, do czego wykorzystać młody bób, dobrze trafiłeś! Z bobu warto przygotować kremową zupę, dobrze smakuje w towarzystwie innych warzyw - koniecznie wypróbuj przepis na sałatkę z bobem wg Roberta Sowy, warto łączyć go z makaronami i kaszami. Jeśli lubisz pasty kanapkowe, przygotuj smaczną pastę z bobu!
Bobu nie trzeba mocno przyprawiać - wystarczą lekki ziołowy sos lub oliwa. Aby cieszyć się smakiem tego warzywa poza sezonem warto zamrozić bób.