Codziennie powinniśmy zjadać 5 porcji warzyw i owoców, a spożywane podczas obiadu warzywa powinny stanowić 50 % naszego posiłku. Jak je kupować i przygotowywać? Zapraszam na pierwszą część artykułu.
Jeśli jednak kupimy niedojrzały okaz, możemy przyśpieszyć proces dojrzewania. Wystarczy owinąć je w folię aluminiową i odstawić na 2-3 dni. Awokado szybko ciemniej po przekrojeniu, dlatego należy delikatnie skropić je sokiem z cytryny.
Brokuły. Aby zachowały zielony kolor należy wrzucić je do gotującej się osolonej wody i gotować bez przykrycia około 6 -8 minut. Można także dodać szczyptę cukru.
Bakłażany. Mają charakterystyczny gorzki posmak. Aby się go pozbyć, należy przekrojone bakłażany natrzeć solą i odstawić na kilka minut. Następnie myjemy je, osuszamy i możemy przystąpić do dalszego ich wykorzystania.
Brukselka. Wydziela charakterystyczny zapach podczas gotowania, dlatego należy dodać do wody odrobinkę cynamonu. Aby równo się ugotowała , należy jej końcówkę naciąć na krzyż, dzięki temu woda dojdzie także do środka brukselki i przyśpieszy proces gotowania.
Cykoria. Należy kupować mniejsze okazy - cykoria ma wtedy lepszy i bardziej wyrazisty smak.
Cebula. Aby uniknąć płakania przy krojeniu cebuli, należy przed krojeniem włożyć ja na kilka minut do zamrażarki. Albo przekroić na pół i zanurzyć na chwilę w wodzie z dodatkiem kostek lodu.
Czosnek. Aby pozbyć się szybko zapachu z ust , po jego zjedzeniu należy zjeść jabłko lub żuć natkę pietruszki. Z rąk szybko pozbędziemy się tego zapachu jeśli umyjemy ręce sodą oczyszczoną lub w słonej wodzie.
Kolejne warzywa przedstawię w kolejnym artykule, do przeczytania którego już teraz Was zapraszam.
Ciekawostka: Czy kolor warzyw i owoców w diecie ma znaczenie?
Nina W.