Jak zrobić fasolkę szparagową w słoiku?

Do fasolki szparagowej w słoikach dodaje się jedynie sól, cukier i wodę. W zimie możesz ją jeść z bułką tartą.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Jak zrobić fasolkę szparagową w słoiku?
fot. Fotolia
Fasolkę szparagową w słoiku można przechowywać nawet przez rok. Ważne, by dobrze ją zapasteryzować, np. sposobem tyndalizacji. Jest to dwu- lub trzykrotna pasteryzacja. Wykonuje się ją w odstępach 24-godzinnych.

Przepis na fasolkę szparagową w słoikach na zimę

Do zrobienia fasolki szparagowej w słoikach na zimę potrzeba: kilka kilogramów fasoli (najlepiej żółtej), cukru, soli oraz zimnej wody.

Najpierw umyj i wyparz słoiki, a następnie opłucz i obierz fasolę. Włóż ją do garnka i zalej zimną wodą, gotuj przez 5 minut (fasolka może być jeszcze twarda, powinna być jednak elastyczna). Następnie ostudź nieco warzywa, a potem ciasno ułóż fasolkę w słoikach. Do każdego słoika dodaj 1 łyżeczkę soli i 1 łyżeczkę cukru, zalej do zimną wodą i zakręć. Wstaw słoiki z fasolką do dużego garnka i wlej do niego wodę do wysokości 2/3 słoików. Przykryj garnek pokrywką. Gotuj przez godzinę na niewielkim ogniu, wciąż pod przykryciem. Następnie wyjmij słoiki z garnka i pozostaw do ostygnięcia. Proces pasteryzacji powtórz 2 lub 3 razy w 24-godzinnych odstępach; kolejne pasteryzacje mogą trwać 40 minut

Jak urozmaicić i podawać fasolkę w słoikach?

Do fasolki w słoikach można dodać także pomidory – świeże lub z puszki. Otrzymasz wtedy fasolkę w sosie pomidorowym. Gotowana fasolka wyjęta ze słoików świetnie smakuje również z bułką tartą przyrumienioną na maśle. To warzywo strączkowe jest idealnym dodatkiem do sałatek. Można ją również podgrzać na wodzie i podawać w zamian za surówkę.