Ziemniak w pigułce

  • 3

Ziemniak to jeden z najbardziej znanych kuchennych produktów. Warto mieć podstawową wiedzę na jego temat - przyda się podczas planowania obiadowego menu.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Ziemniak w pigułce
fot. Fotolia

Na temat ziemniaków istnieje wiele opinii: że tuczą, są niezdrowe. Zdania są podzielone. Ja jednak trzymam się wersji, że to wartościowe warzywo. Nie każdy wie, że gatunków tego warzywa jest obecnie prawie 3000, a prace nad wytworzeniem nowych nie ustają. Ziemniaki należą do roślin z rodziny psiankowatych, więc są krewnymi pomidora. Uprawia się je głównie w Europie.

W zależności od zawartości skrobi, ziemniaki dzielą się na mączne, gotujące się na twardo i średnio twardo. Wczesne, średniowczesne i późne.

Ziemniaki mączne mają wysoką zawartość skrobi i szybko pękają podczas gotowania. Takie ziemniaki nadają się na:
- puree
- kluski
- zupy
- dania jednogarnkowe

Ziemniaki twarde mają najmniej skrobi i nie rozpadają się podczas gotowania, zachowują swój kształt. Najlepiej sprawdzą się w:
- sałatkach
- gotowane w mundurkach
- zapiekankach

Ziemniaki średnio twarde, jak sama nazwa wskazuje, ze średnią zawartością skrobi (pomiędzy ziemniakami mącznymi a twardymi), podczas gotowania pękają ale nieznacznie i nadają się do:
- placków ziemniaczanych
- puree
- zapiekanek
- klusek

Spoglądając na ziemniaki przez pryzmat wartości odżywczych, powinno się gotować je w skórce, gdyż wszystkie witaminy i minerały wnikają w głąb bulwy. Jednym słowem, wtedy są "lepsze" dla naszego organizmu.

Ciekawostką jest to, że ziemniak ma swój pomnik, który znajduje się w Biesiekierzu. Jest to miejscowość znajdująca się niedaleko Koszalina w województwie zachodniopomorskim, w której notabene mieszkam. Biesiekierz był i jest do tej pory zagłębiem ziemniaka.

W kuchni z ziemniakami możemy zrobić wszystko, co tylko nam się zamarzy. Najbardziej popularne z dodatkiem ziemniaka są :
- sałatki, np. ziemniaczana
- zupy, np. kartoflanka
- kluski, np. śląskie
- dania z patelni, np. placki ziemniaczane
- potrawy z piekarnika, np. zapiekanka
- pieczywo, np. chleb ziemniaczany
- frytki
- chipsy

Ziemniaki należy kupować niemyte, pozostaną dłużej świeże. Przechowujemy je w ciemnym miejscu, gdyż światło sprawia, że ziemniaki zaczynają zielenieć. Możemy je sami hodować, nawet w donicach na balkonie. Wystarczy nam pojemnik, dobry drenaż, ziemia i sadzeniaki (nawet mogą być obierki ale muszą mieć oczka). Najpierw ziemi wsypujemy do połowy pojemnika i wciskamy sadzeniaki. Dopiero gdy ziemniaki wykiełkują dosypujemy ziemię do pełna. Następnie czekamy, aż urosną nam piękne bulwy.