Jak przygotować gnocchi?

  • 1

Ugotowane ziemniaki, nieco mąki, jajko i sól. Tyle potrzeba, by przygotować gnocchi, czyli włoską odmianę kopytek. Te kluski można podawać zarówno z gęstym sosem, jak i jeść samodzielnie. Jak dokładnie przygotować te kluski?

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Jak przygotować gnocchi?
fot. Fotolia
Nazwa gnocchi wywodzi się z języka włoskiego i oznacza „grudy”. Nawiązuje ona do charakterystycznego wyglądu klusek. Są one drobne, podobne do naszych kopytek, choć, w przeciwieństwie do nich, występują w wielu różnych odmianach. Ta najbardziej klasyczna przygotowywana jest z mąki pszennej i starych ziemniaków. Można je też przyrządzić z kaszy manny, z mąki gryczanej i wielu innych składników.

Przepis na klasyczne gnocchi

1. Przygotuj:
  • 1 i 1/3 szklanki mąki pszennej;
  • 1 kg starych ziemniaków;
  • 1 duże jajko;
  • Szczyptę soli.
2. Ziemniaki umyj a następnie ugotuj w mundurkach. Odcedź i odstaw na kilka minut do przestygnięcia.

3. Ziemniaki przełóż do blendera, rozdrobnij razem ze skórkami, dodaj mąkę, jajko i sól i wyrób jednolite ciasto.

4. Z ciasta zrób długie wałki, podziel je na małe kluski (tak jak kopytka).

5. Każdą kluskę połóż na widelcu i zroluj, nadając jej jednocześnie charakterystyczny kształt i wzór.

6. Gotowe gnocchi wrzuć na wrzącą osoloną wodę i gotuj 2-3 minuty. Podawaj z sosem lub jako dodatek do mięs. Smacznego!

Gnocchi dyniowe ze smażonym boczkiem
Fotolia

Z czego zrobić gnocchi?

Gnocchi może występować w różnych postaciach. Oczywiście te najprostsze przygotowuje się z ziemniaków. Nie jest to jedyna opcja, aby zaserwować sobie pyszne kluski. Jakie wariacje istnieją na temat tego dania?

Przede wszystkim ciasto można zrobić z różnych składników. Coraz popularniejsze, szczególnie jesienią, są gnocchi dyniowe. Wówczas do masy zamiast ziemniaków dodaje się puree z dyni i miesza z pozostałymi składnikami. Na podobnej zasadzie można stworzyć gnocchi szpinakowe, buraczane czy batatowe – wszystkie są warte wypróbowania.

Inną wariacją jest dodawanie nadzienia do klusek. Ze względu na ich niewielkie rozmiary, farsz nie zajmuje dużo miejsca a jego celem jest nadanie ciekawej faktury kluskom. Czym nadziać gnocchi? Najłatwiej mozzarellą, choć można też sięgnąć po inne gatunki sera. Poza nabiałem, do klusek można dodać nieco warzyw, w tym szpinaku, lub mięso czy grzyby, np. kurki.

Gnocchi w sosie pomidorowym na białym talerzu
Fotolia

Z czym podawać gnocchi?

W kuchni włoskiej popularne jest podawanie gnocchi z sosem pomidorowym - często tym samym, który wykorzystuje się do spaghetti. Do tych klusek pasuje tak naprawdę każdy aromatyczny sos. Bez skrupułów możemy zatem sięgać po te zrobione z warzyw, mięs czy grzybów. Z czym zatem można serwować gnocchi?

Jednym z najpopularniejszych sosów jest serowy. Tworzony na bazie śmietanki może w swoim składzie zawierać sery twarde (np. goudę), topione oraz pleśniowe (np. gorgonzolę). Wybór ostatnich powoduje, że sos jest bardzo wyrazisty i intensywny w smaku. Chcąc go nieco przełamać, można do dania dołożyć gruszki lub winogrona.

Na bazie śmietany można także przygotować sosy ziołowe – koperkowy, bazyliowy czy też szczypiorkowy. Dobrym patentem będzie także stworzenie sosu cebulowo-serowego, brokułowego, kalafiorowego oraz porowego. W tym ostatnim ilość śmietany można nieco ograniczyć, zastępując ją nieco białym winem.

Popularne są także sosy mięsne. Można je specjalnie przygotować lub wykorzystać te, które wytwarzają się w trakcie pieczenia. Te drugie wystarczy tylko nieco zagęścić i gotowe. Gnocchi w takiej wersji będzie fantastycznym dodatkiem do dania głównego, który z powodzeniem zastąpi ziemniaki lub kaszę.

Jedliście kiedyś gnocchi? Może udało Wam się je przygotować samodzielnie w swoim domu? Podzielcie się swoimi pomysłami na to prawdziwie włoskie danie! Pamiętajcie, że za dodawanie przepisów dostajecie dodatkowe wirtuale, które można wymienić na nagrody!