Jak zrobić lane kluski?

  • 2

Są dania, które nierozerwalnie łączą się z dzieciństwem. Należą do nich między innymi lane kluseczki, którymi można było zajadać się godzinami. Podpowiadamy, jak je przygotować i do czego wykorzystać!

         
ocena: 5/5 głosów: 10
Jak zrobić lane kluski?
fot. Fotolia
Danie tak proste, że aż ciężko o jakiekolwiek porównanie. Nawet pieczenie najprostszego chleba wymaga większego wysiłku. Jeśli dodamy do tego fakt, iż lane kluski można wykorzystać praktycznie do wszystkiego, aż trudno uwierzyć, że tak rzadko pojawiają się na naszych stołach!

Jak zrobić lane kluski?

Brak pomysłu na obiad? A może zwyczajnie lodówka świeci pustką, do sklepu daleko a w brzuchu burczy? Jeśli masz pod ręką jajka i najzwyklejszą mąkę, to w kilka chwil wyjdziesz cało z tej opresji!

1. Otwórz lodówkę. Nie wystrasz się panującej w niej pustki - wyjmij dwa jajka.
2. Zajrzyj do szafki i sięgnij po mąkę. Odsyp z niej pół szklanki.
3. Przełóż oba składniki do miski i wymieszaj bardzo dokładnie przy pomocy łyżki lub miksera. Jeśli ciasto będzie za rzadkie, dosyp mąkę.
4. W garnku zagotuj wodę lub podgrzej rosół z poprzedniego dnia.
5. Płyn wściekle bulgocze z gorąca? W takim razie najwyższy czas, abyś wlała do niego ciasto na kluski. Wlewaj je prosto z miski, tworząc tym samym fantazyjne kształty.
6. Gdy wlejesz już całe ciasto, weź łyżkę i zamieszaj całość od dna. Gotowe! Pozostaje tylko wyciągnąć je z wody. Jeśli do gotowania wykorzystałaś rosół lub inną zupę, nie musisz tego robić. Smacznego!

Kluski lane
Fot. Fotolia

Mam kluski i...co dalej?

Lane kluski można wykorzystać wszechstronnie. Jeśli są opcją awaryjną, możesz je zjeść z kefirem lub kwaśną śmietaną. Względnie możesz je podsmażyć z dodatkiem jajka i cebulki. W przypadku, gdy operujesz większymi zasobami spożywczymi, możesz z nich wyczarować ciekawe dania.

Idealnie komponują się ze smażonymi, pieczonymi i gotowanymi mięsami czy rybami. Wolisz warzywa? Żaden problem – dorzuć do nich ugotowanego brokuła, kalafiora i marchewkę, polej całość odrobiną oliwy i ciesz się fantastycznym daniem.

Jeśli chcesz podać kluski dzieciom możesz to zrobić z dodatkiem owoców i jogurtu lub dżemu. A może zabrakło Ci pomysłu na dodatek do sałatki? Również i tu kluseczki znajdą zastosowanie. Dzięki temu, iż w ich składzie nie ma żadnych przypraw, z powodzeniem łączą się z innymi dodatkami, przejmując od nich smak.

Lane a rzucane

Choć podobnie przygotowywane, różnią się od siebie tym, że do rzucanych należy dodać jeszcze tarte ziemniaki. Czyli, jakby nie patrzeć, są bogatszą wersją klusek lanych. Tarte ziemniaki należy przed dodaniem do ciasta bardzo dokładnie odsączyć z soku, który może zepsuć konsystencję.

A potem? Wystarczy wymieszać i rzucać łyżką na wrzącą osoloną wodę. Tak, dokładnie rzucać, najlepiej z małej wysokości, aby nie rozchlapać wrzątku na boki. Takie kluseczki bardziej pasują do dań wytrawnych. Tak jak i lane, nadają się zarówno do zup, jak i mięs. Dlatego, jeśli masz w domu trochę ziemniaków, koniecznie skuś się na to danie.

Jak często przygotowujecie lane kluski? W jakich daniach goszczą u Was najczęściej? A może najbardziej lubicie je jako dodatek do zup mlecznych? Czekamy na Wasze opinie i przepisy w lanymi kluskami! Pamiętajcie, że za każdą dodaną recepturę otrzymujecie wirtuale, które możecie wymieniać na wybrane przez siebie nagrody!