Cynamon i cynamonowy zapach Świąt

Cynamonowy aromat kojarzy nam się ze Świętami, smakiem pierników i pierniczków. Chętnie dodajemy go do słodyczy, które umilają nam życie.

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Cynamon i cynamonowy zapach Świąt

Cynamon jest bez wątpienia jedną z przypraw, którą wielu z nas chętnie by zabrało na bezludną wyspę. Cynamon jest używany w większości kuchni świata, doskonale wzbogaca smak potraw słonych jak i słodkich – istnieje tysiące możliwości na jego użycie.

Cynamon powstaje z wewnętrznej warstwy kory cynamonowca, która wysychając zwija się w charakterystyczne rulony o czerwono-brązowym kolorze i mocnym korzennym aromacie. Cynamon najlepszej jakości pochodzi z Cejlonu i Sri Lanki, istnieje też wiele jego odmian różniących się właściwościami – smakiem i aromatem.

Jak w przypadku większości przypraw cynamon lepiej przechowywać w całości w postaci suchych pałeczek, lasek, niż w proszku. Dłużej zachowuje wtedy swój aromat i smak. Całymi laskami można aromatyzować napoje – grzane wino albo mleko. Cynamon mielony idealnie sprawdza się w potrawach i deserach.

Cynamon łatwo znaleźć w potrawach z różnych zakątków świata:

- wchodzi w skład przyprawy garam masala - podstawy indyjskiej kuchni. Przepis na przyprawę garam masala własnej roboty podaje pacpaw;

- nadaje charakterystyczny, ostry smak szwedzkim świątecznym pierniczkom pepparkakor - tutaj przepis;

- jest podstawą kuchni marokańskiej - dodaje się go na przykład do zup jak hafira - arabska zupa, którą przygotowała Koper;

w kuchni greckiej podkreśla między innymi smak narodowej potrawy - musaki (warto zapoznać się z przepisem mychy) albo greckich kiełbasek loukanika - przepis na te ostatnie podaje luna19.

Cynamon świąteczny

Wystarczy się rozejrzeć wokół nas - cynamon jest wszędzie! Wielką rolę odgrywa jednak podczas Świąt, kiedy jego korzenny aromat towarzyszy przede wszystkim ciastom i ciasteczkom. 

Aromat cynamonu dobrze się komponuje ze smakiem pieczonych jabłek, dlatego dodaje się go do szarlotek i jabłeczników.

Cynamon doskonale łączy się z innymi korzennymi przyprawami. Jest nieodłącznym składnikiem pierników i pierniczków - pierwsze są ozdobą świątecznego stołu, drugie natomiast pięknie wyglądają też na choince, roztaczając korzenny aromat w całym domu. 

Pantofelki Kolorowe pierniczki . Piernikowe domino

Szukając przepisu na pyszny piernik warto zajrzeć do kategorii pierniki. A najlepsze pierniczki o różnych kształtach i smakach czeka w pierniczkowej szufladzie - oto wyjątkowa książka kucharska z przepisami na aromatyczne pierniczki.