Czy nowalijki są zdrowe?

  • 1

Wraz z nadejściem wiosny, na którą wszyscy czekamy, pojawiają się w sklepach i na straganach pierwsze młode warzywa. Jednocześnie coraz częściej słyszy się, że nie są one zdrowe - dlaczego?

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Czy nowalijki są zdrowe?
fot. Fotolia

Po długiej i mroźnej zimie, wszyscy chcemy w końcu spróbować pysznych i świeżych warzyw. Już w kwietniu / maju pojawiają się pierwsze nowalijki.

Pochodzą one z upraw szklarniowych. Coraz częściej słyszy się o tym, że nie są one zdrowe. Hodowcy często traktują je dużymi dawkami nawozów i innej chemii, by uzyskać jak największe plony.

Robią to kosztem nas, konsumentów, którzy nie do końca świadomie, sięgają w sklepie po kolejny pęczek rzodkiewki czy sałatę.

Kupując nowalijki powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, żeby wybierać mniejsze okazy. Nie sugerujmy się zasadą, że zapłacimy tyle samo, a kupimy dużo większe warzywo (a tym samym oczywiście zyskamy). Często jest tak, że te dorodniejsze okazy dostały po prostu większa dawkę chemii.

Pamiętajmy o dokładnym umyciu i obieraniu warzyw. Często właśnie pod skórką zbiera się najwięcej szkodliwych czynników.

W miarę możliwości starajmy się unikać kupowania nowalijek w dużych, sieciowych sklepach. Lepiej poszukać ich u zaufanych małych sklepikarzy w dobrym warzywniaku, a najlepiej wybierać nowalijki z ekologicznych upraw.

Zdecydowanie zdrowsze i smaczniejsze są warzywa hodowane na gruncie, takie pomidory nie mają sobie równych.

Wychodzę z założenia, że zdrowiej na tym wyjdziemy, jeśli zamiast nowalijek zdecydujemy się w tym czasie na kiełki. Zawierają bardzo dużo witamin i składników mineralnych. Można wybierać spośród szerokiej gamy kiełków - dostępne są również wersje na patelnię.

Polecam zasadzenie na kuchennym parapecie rzeżuchy i szczypiorku. Jeśli zaś chodzi o nowalijki – kupujcie je z umiarkowaniem i rozwagą.

Polecamy: Nowalijki - jak wybierać młode warzywa?