W tortilli pszennej najważniejszy jest elastyczny i niełamliwy placek. Jeżeli po usmażeniu wrap nie jest wystarczająco sprężysty, spryskaj go delikatnie wodą.
Domowa tortilla pszenna krok po kroku
Do przygotowania tortilli potrzebna ci będzie patelnia z nieprzywierającą powłoką. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku patelnia do naleśników.
Domowa tortilla pszenna krok po kroku
Do przygotowania tortilli potrzebna ci będzie patelnia z nieprzywierającą powłoką. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku patelnia do naleśników.
- W misce wymieszaj mąkę pszenną (może być tortowa) z oliwą lub olejem, odrobiną soli i zalej gorącą, ale nie wrzącą wodą. Do mieszania początkowo użyj łyżki – żeby się nie poparzyć. Zagnieć ciasto. Przykryj ściereczką i odstaw na 5-10 minut.
- Odrywaj małe kulki (wielkości piłeczki ping-pongowej), rozkładaj na wysypanej mąką stolnicy lub blacie i rozpłaszcz dłonią. Rozwałkuj każdą na cienki (mniej więcej 3 mm) placek o średnicy nieco większej niż patelnia. W trakcie smażenia się skurczą.
- Tortillę smaż na suchej patelni, na małym ogniu przez kilkadziesiąt sekund z każdej strony. Na powierzchni placków powinny tworzyć się ciemnobrązowe pęcherzyki (podobnie jak w naleśnikach).
- Gotowe placki układaj w kopczyk. Po usmażeniu ostatniej tortilli odwróć stertę w taki sposób, by tortilla usmażona jako pierwsza była na wierzchu. Dzięki temu szybciej zmiękną i będą bardziej elastyczne.
- Przygotuj składniki do farszu, np. smażone kawałki piersi kurczaka, pokrojoną w piórka szalotkę, fasolę z puszki, sos czosnkowy, parmezan, pomidorki koktajlowe, sałatę lodową, mozzarellę, oliwki – jednym słowem – wszystko, co masz pod ręką.
- Na każdy placek nałóż składniki i mocno zawiń.
- Przed podaniem, koniecznie przypiecz tortillę. Możesz to zrobić na patelni, w piekarniku, mikrofalówce oraz opiekaczu do kanapek.