Szczaw - co warto wiedzieć?
Tej rośliny nie trzeba nikomu przedstawiać. Jej kwaśny smak znają wszyscy, choć niektórzy dopiero z wiekiem go polubili. Mowa oczywiście o szczawiu, który może pojawiać się na naszych stołach przez całe lato. Żeby jednak tak się stało, dobrze jest dowiedzieć się, co właściwie można z niego przyrządzić oraz jak go przygotować do jedzenia.
Jak przygotować szczaw do jedzenia?
Surowy, smażony czy gotowany – najwyższa pora dowiedzieć się, jak prawidłowo obchodzić się ze szczawiem!
Opcja I: Szczaw surowy
1. Przygotuj szczaw, ostry nóż i miskę.
2. Dokładnie opłucz roślinę i osusz ją z nadmiaru wody.
3. Przy pomocy noża usuń zbyt twarde elementy i posiekaj liście w paseczki.
4. Gotowe – możesz go teraz wykorzystać do sałatek lub kanapek!
Opcja II: Szczaw smażony
1. Weź kilka liści szczawiu, nieco oliwy, ostry nóż, patelnię oraz sól.
2. Roślinę dokładnie opłucz i osusz a następnie posiekaj w paski, usuwając przy okazji twarde łodygi.
3. Rozgrzej oliwę na patelni, wrzuć na nią szczaw, całość posól i podsmażaj kilka minut.
4. Gdy całość zmięknie, zdejmij z ognia i wykorzystaj. Do czego? Np. do omletu.
Opcja III: Szczaw do zupy
1. Przygotuj 0,5 kg szczawiu, 1 łyżeczkę soli, kilka łyżek wody, słoiki i ostry nóż.
2. Tak jak w poprzednich opcjach – roślinę opłucz i osusz a następnie posiekaj.
3. Przełóż szczaw do garnka, zalej wodą, posól i całość zagotuj.
4. Gotową papkę przełóż do słoików, mocno je zakręć i odwróć do góry dnem. W takiej formie idealnie nadaje się do zup i sosów. Smacznego!
Czy szczaw jest zdrowy?
Wszyscy wiemy, że szczaw jest zdrowy. To jedna z tych uniwersalnych prawd, którą rzadko kto potrafi właściwie rozwinąć. Bo w sumie co zdrowego jest w szczawiu? Przede wszystkim jest on cennym źródłem witaminy C, która odpowiada za uszczelnianie naczyń krwionośnych oraz zapobiega szkorbutowi. Wspomaga walkę z przeziębieniem dzięki temu, że łagodzi kaszel i katar.
Dodatkowo szczaw przeciwdziała wzdęciom, pobudzając jelita do prawidłowej pracy. Stosowany zewnętrznie pomaga leczyć stany zapalne skóry i oparzenia. Nie można go jednak jeść w nadmiarze, gdyż kwas szczawiowy wypłukuje z naszego organizmu wapń, zwiększając ryzyko osteoporozy i złamań kości.
Do czego wykorzystać szczaw?
Zupa szczawiowa jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych dań z tej rośliny. Jest tak znana, że w zasadzie ciężko komukolwiek wymienić inną potrawę z udziałem szczawiu. Okazuje się jednak, że jest ich sporo więcej. Jakich? Przede wszystkim komponuje się on idealnie z różnego rodzaju rybami i owocami morza.Kwaśny smak z powodzeniem zastępuje cytrynę, przez co możemy stworzyć pyszny i aromatyczny sos. Znacznie mniej znanym zastosowaniem szczawiu jest jego dodawanie do dań jajecznych, w tym jajecznicy czy omletów. Równie rzadko dodajemy go do sałatek warzywnych. A szkoda – świetnie łączy się z fetą, pomidorami czy też suszonymi owocami.
Warto również wypróbować go jako dodatek do naleśników, rogalików, farsz do pierogów czy też element składowy zapiekanki makaronowej lub ryżowej. Zdziwisz się, ile smaków przechodziło Ci do tej pory koło nosa!
Lubisz szczaw? W jakich daniach spożywasz go najczęściej? Czekamy na Twoje sprawdzone przepisy z dodatkiem tej rośliny!