Jaką płeć ma twoja papryka? Sprawdź!

Być może nawet nie wiesz, ale papryka ma płeć. Zobacz, po czym poznać, czy kupujesz paprykę płci żeńskiej czy męskiej i jakie to ma właściwie znaczenie.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Jaką płeć ma twoja papryka? Sprawdź!
fot. Adobe stock
Płeć papryki nie pozostaje bez znaczenia dla jej smaku i kulinarnego przeznaczenia. Być może zaraz odkryjesz, dlaczego twój egzemplarz papryki wcale nie jest tak słodki, jak oczekiwałaś.

Jak wygląda papryka płci żeńskiej?

Papryka płci żeńskiej
Papryka płci żeńskiej ma na dole 4 wybrzuszenia, w ten sposób rozpoznasz ją od razu! Jeśli chcesz kupić paprykę do zjedzenia na surowo, papryka płci żeńskiej będzie zdecydowanie lepszym wyborem niż ta płci męskiej. Dlaczego? 

Typowe cechy papryki żeńskiej:
  • 4 grzbiety na dole
  • dużo nasion w środku
  • słodka w smaku.
Tę paprykę możesz z powodzeniem jeść na surowo a także dodawać do dań nie wymagających podgrzewania. Świetnie sprawdzi się w surówkach i sałatkach. Doskonale smakuje także pokrojona w paski i serwowana z dipem na bazie jogurtu, np. koperkowym.

Zobacz: przepisy na sałatki

Papryka płci męskiej - idealna do duszenia

Papryka płci męskiej

Papryka rodzaju męskiego ma 3 grzbiety. Nie jest tak słodka, jak ta wyżej, za to dobrze nadaje się np. do przygotowania leczo. Świetna do duszenia, gotowania czy pieczenia. 

Jej typowe cechy to:
  • mało nasion w środku
  • 3 grzbiety
  • wyrazista w smaku.
Pamiętaj jednak, że - niezależnie od płci - papryka jest bogata w witaminy A, E i C oraz w składniki takie jak wapń, potas, magnez i żelazo.

Czerwona papryka jest bogatym źródłem likopenu, który wykazuje właściwości antynowotworowe. Aby w pełni wykorzystać bogactwo jej składników najlepiej jeść ją na surowo.

Polecamy: Jak upiec paprykę?