Jak zrobić pastę paprykową?

  • 1

Faszerowana, grillowana i gotowana- sezon na paprykę w pełni. Co powiecie na smaczną pastę z jej dodatkiem? Doskonale skomponuje się z mięsami, wędlinami i pieczywem. Spróbujcie!

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Jak zrobić pastę paprykową?
fot. Fotolia
Przepis na pastę paprykową

Aromatyczna, delikatnie pikantna pasta paprykowa to must have tegorocznych zapasów spiżarnianych. Jej przygotowanie nie zajmuje sporo czasu, a efekt wart jest starań!

1.Do jej zrobienia potrzebujemy:
  • 2 kg czerwonej papryki
  • papryczek chili (pikantności dodadzą już 2 sztuki)
  • szklanki wody
  • pół szklanki oleju
  • 1 koncentratu pomidorowego
  • 45 ml octu 10%
  • 3 łyżeczek soli
  • pół łyżeczki pieprzu
  • 5 łyżek cukru
2. Papryki myjemy, sprawdzamy czy nie są nadgnite, a następnie pozbywamy je gniazd nasiennych i białych błonek. Podobnie postępujemy też z ostrymi papryczkami.

3. Do dużego garnka wrzucamy pokrojone w drobną kostkę papryki, zalewamy je wodą i gotujemy ok. 40 minut.

4. Po upływie wyznaczanego czasu, miksujemy blenderem zawartość garnka, tak by powstała jednolita masa (jeśli lubicie, pozostawcie  w paście niewielkie kawałki papryki).

5. Powstały sos doprawiamy octem, olejem, solą, cukrem oraz koncentratem pomidorowym i gotujemy jeszcze przez 10 minut.

6. Po ugotowaniu, paprykową pastę przelewamy do słoiczków i pasteryzujemy przez 5 minut.

Pasta paprykowa
Fotolia

Właściwości papryki i pomysły na pastę paprykową

Co cennego kryje w sobie jędrna i smaczna papryka? Warzywo to zawiera mnóstwo witaminy C, witamin z grupy B, a także bezcennego dla funkcjonowania organizmu wapnia, potasu, żelaza i magnezu. Warto sięgać po paprykę też ze względu na jej właściwości zdrowotne  - poprawia ona stan skóry, włosów, paznokci, a ponadto wpływa na oczyszczanie organizmu z toksyn!

Esencjonalna i pasta paprykowa fantastycznie sprawdzi się jako dodatek do pieczywa, sosów, potrawek mięsnych, dań z makaronem, kaszą czy ryżem. Pasty tej warto używać też do marynowania ryb bądź do przyprawienia pizzy, domowych hamburgerów, frytek lub paluszków chlebowych. Co powiecie na dip z dodatkiem pasty paprykowej? Genialnie zasmakuje do grillowanych warzyw, kiełbasek, a nawet kaszanki!

Pomysły z całego świata na pastę paprykową

Biber salçası, czyli pasta z papryki pochodzi z Turcji. Przysmak ten składa się z czerwonych, słodkich papryk, papryczek chili oraz soli. Tradycyjny proces powstawania biber salçası jest dość czasochłonny: pozbawione pestek warzywa miażdży się z solą i suszy na słońcu przez kilka dni. Powstały proszek miesza się następnie z niewielką ilością oliwy, przekłada do słoików i używa w razie potrzeby.

Podobnym odpowiednikiem tego aromatycznego dodatku do potraw jest gochujang – ostra koreańska pasta zrobiona z czerwonej papryki chili, kleistego ryżu, fermentowanej soi i soli. Gotowe gochujang przechowuje się w glinianych naczyniach, często na kamiennej podstawie nazywanej jangdokdae. Mieszkańcy Azji doprawiają nią potrawy jednogarnkowe, używają do marynowania mięs i ryb.

Daralt edes paprica to natomiast  Węgierski przecier produkowany ze słodkiej papryki. Regionalny przysmak tego kraju przyprawia się również odrobiną soli, cukrem i kwaskiem cytrynowym. Na Węgrzech dodatek ten podkreśla smak gulaszów, pikantnych zup oraz marynat.

Pasta paprykowa
Fotolia

Sezon na paprykę trwa w najlepsze. Jeśli wyczerpały się Wam pomysły na wykorzystanie tego warzywa, koniecznie zróbcie z niej pastę paprykową na zimę. Jak wykorzystać ją w kuchni? Zacznijcie od przepisu na karkówkę pieczoną z pastą paprykową. Smacznego!