Jak zrobić mleko ryżowe?

  • 1

Do przygotowania domowego mleka ryżowego potrzebujemy tylko ryżu, wody i cukru. Wszystkie składniki gotujemy, miksujemy i odcedzamy. Następnie wykorzystujemy do wszelkich potraw.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Jak zrobić mleko ryżowe?
fot. Fotolia
Mleko ryżowe zazwyczaj kupujemy w sklepie jako alternatywę krowiego. Niewiele osób wie, że można przygotować je w domu i nie jest to wcale wyjątkowo trudne, czy pracochłonne.

Jak przygotować mleko ryżowe?

Do przygotowania mleka ryżowego wystarczy:
  • ryż - właściwie każdego rodzaju będzie dobry, jednak użycie brązowego zapewni większą zawartość błonnika oraz witamin i mikroelementów  w naszym napoju,
  •  woda- około sześć szklanek na jedną ziaren,
  •  cukier- może być brązowy, biały lub zastępujemy go syropem z agawy.
 
Ryż zalewamy wodą i gotujemy około dwóch do dwóch i pół godzin. Czekamy do wystudzenia, dodajemy około łyżki cukru i całość miksujemy. Wystarczy jeszcze przecedzić przez gęste sito lub gazę i gotowe.
Tak przygotowane mleko trzymamy w lodówce, do spożycia nadaje się ono przez kolejne 5 dni.

Do czego używamy mleka ryżowego?

Tak przygotowane mleko ryżowe świetnie sprawdzi się w koktajlach, ciastach, czy naleśnikach. Możemy z jego dodatkiem podać płatki śniadaniowe, garnole oraz owsiankę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ugotować na nim także budyń.

 Właściwości mleka ryżowego

Mleko ryżowe zawiera niewiele tłuszczu, obniża poziom  „złego” cholesterolu, natomiast zawiera więcej węglowodanów niż krowie. Nie zawiera kazeiny i laktozy, więc jest polecane osobom z nietolerancją tych składników. Jest  często używane przez osoby pozostające na diecie wegańskiej.