Jak zrobić tatar?

Befsztyk tatarski nazywany potocznie tatarem to drobno posiekane mięso wołowe serwowane z żółtkiem jajka, cebulką, grzybkami i ogórkiem kiszonym. Lubicie jadać tę ciekawą w smaku zakąskę? Poniżej znajdziecie przepis i wskazówki do jej przygotowania!

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Jak zrobić tatar?
fot. Fotolia
O tatarze słów kilka...

Przepisów na tatar jest tyle, ilu kucharzy na świecie. Każdy z nich urozmaica mięso o swoje ulubione dodatki i przyprawy, sprawiając że zyskuje ono oryginalny smak. Klasyczna wersja tej zakąski składa się z mielonego lub drobno siekanego mięsa wołowego (najlepiej polędwicy lub rostbefu). Ponieważ mięso do tej potrawy serwowane jest na surowo, musimy kupować je ze sprawdzonego źródła by mieć pewność, że jest świeże i przebadane weterynaryjnie!

Nie bez znaczenia są również dodatki do mięsa, które podkreślają jego smak i bywają jednocześnie ozdobą całej potrawy. W klasycznych przepisach jest to żółtko jaja umieszczane na kotlecie mięsnym, drobno pokrojona cebulka, olej, ogórek kiszony, kapary i marynowane grzyby.

Tatar Tatar
Fot. Fotolia

Pisząc o tatarze nie sposób nie wspomnieć też o jego nazwie. Według jednej z legend, potrawę nazwano w taki sposób, ponieważ tatarscy jeźdźcy umieszczali pod siodłem konia kawałki surowego mięsa, które miały za zadanie chronić konie przed otarciami. Po kilkugodzinnej jeździe mięso stawało się rozdrobnione i nadawało się do jedzenia!

Jak zrobić tradycyjny tatar?

Do przyrządzenia pojedynczej porcji tatara potrzebować będziemy 250 g mielonego mięsa wołowego (możecie zmielić je samodzielnie w domu lub poprosić o to ekspedientkę w sklepie), żółtka jaja, łyżki oleju roślinnego, średniej cebuli (może być zarówno fioletowa jaki i biała), soli, pieprzu, 2 ogórków kiszonych i kilku marynowanych grzybków i kaparów.

Zmielone mięso przekładamy do miski, dodajemy cebulę, doprawiamy solą, pieprzem oraz olejem - całość wyrabiamy ręką do momentu dokładnego połączenia wszystkich składników. Z powstałej masy formujemy kotlet, delikatnie spłaszczamy go na talerzu, a na jego powierzchni tworzymy wgłębienie, w którym umieszczamy żółtko jajka.
 
Ogórki, grzybki oraz kapary drobno szatkujemy i podajemy obok porcji tatara. Potrawę chłodzimy przez chwilę w lodówce, a następnie serwujmy na stół!

Tatar

Fot. Fotolia

Inne odsłony tatara

W książkach kucharskich i na stronach internetowych znaleźć można najróżniejsze przepisy na befsztyk tatarski. Wśród nich pomysły na tatar z kurczaka, gęsi, jagnięciny, śledzia czy dorsza.

Ten jadany na surowo przysmak ciekawie podawany jest także we Francji, gdzie serwuje się go na ostro z sosami Tabasco i Worcestershire oraz dodatkiem śmietany. W takiej postaci mieszkańcy jadają go w towarzystwie ziemniaków.

Belgijską wersją klasycznego tatara jest także Filet American czyli  tatar serwowany z natką pietruszki, dużą ilością majonezu, musztardy, ketchupu czy też curry.

Befsztyk tatarski na świecie jada się do białego lub ciemnego pieczywa wraz z odrobiną czerwonego wytrawnego wina!

Nasze przepisy na tatar

Tatar to zakąska, którą przygotujemy w zaledwie kilka chwil - w jakiej formie i z jakimi dodatkami - to zależy już wyłącznie od nas!

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji skosztować tej delikatnej w smaku zakąski, koniecznie przygotujcie wołowego tatara z ogórkiem i cebulą. Przygotowany z dwóch rodzajów wołowiny będzie ciekawą odmianą w codziennej diecie!

Jeśli jesteście natomiast wielbicielami rybnych przysmaków, postawcie na aromatycznego tatara z łososia. Wzbogacony o pieczarki, oliwki, świeżo mielony pieprz oraz cytrynę stanie się Waszym ulubionym daniem!

Tatar
Fot. Fotolia

Jak często tatar znajduje miejsce na Waszych stołach? Macie jakieś tajemne składniki dzięki, którym podkreślacie jego wyjątkowy smak? Czekamy na przepisy warte polecenia!