Jak zrobić zupę jarzynową?

  • 3

Mówi się, że prawdziwy kucharz musi choć raz w życiu ugotować zupę jarzynową dla swojej rodziny. Wówczas dopiero może powiedzieć, że potrafi gotować. Sprawdź, jak łatwo przygotować to danie!

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Jak zrobić zupę jarzynową?
fot. Fotolia
Aromatyczna szczawiowa, delikatna kalafiorowa a może wyrazista ogórkowa? Wariantów zup jarzynowych jest mnóstwo, jednak łączy je jedno - moc warzyw, zamknięta w jednym miejscu. Zobacz jak zrobić najprostszą zupę dla siebie i swojej rodziny!

Najprostsza zupa jarzynowa

1. Przygotuj: 2,5 l wody, kawałek dowolnego mięsa z kością (drobiowe, wieprzowe, wołowe, etc.), 1/2 główki kapusty włoskiej, 250 g fasolki szparagowej, 3 marchewki, 1 pietruszkę, 4 ziemniaki, 1/2 małego selera, mały kawałek białej części pora, vegetę i pieprz do smaku.

2. Mięso dokładnie umyj, wrzuć do garnka i zalej wodą. Całość postaw na palniku i gotuj. Gdy pojawią się szumowiny, zdejmij je.

3. Marchewki, ziemniaki, selera i pietruszkę umyj, obierz i pokrój w kostkę. Kapustę posiekaj w paski, pora pokrój w półtalarki a fasolkę na mniejsze, około 2 cm kawałki. Wszystkie warzywa dorzuć do gotującego się mięsa, przykryj garnek i gotuj do momentu, aż całość nie zmięknie.

4. Pod koniec gotowania dopraw zupę vegetą i pieprzem. Jeśli wyda Ci się zbyt rzadka, możesz ją zagęścić zasmażką lub śmietaną.

5. Gotową zupę podawaj na ciepło, dekorując ją świeżą natką pietruszki. Smacznego!

Zupa jarzynowa
Fot. Fotolia

Zdrowa zupa na lato!

W lato rzadko mamy ochotę na długie stanie w kuchni i gotowanie wymyślnych potraw. Dlatego warto sobie ułatwić życie i zwyczajnie sięgać po zupy jarzynowe. Choć nauczeni jesteśmy, że sięgamy po nie głównie zimą, sprawdź, dlaczego warto to robić również w upały!

Podstawową kwestią jest dostępność warzyw. Jesienią i zimą jesteśmy skazani na te dostarczane ze szklarni lub produkty mrożone przez co nasza zupa nie będzie posiadała takiej ilości witamin i minerałów. Latem warzywa mamy praktycznie na wyciągnięcie ręki, szczególnie te młode. Kalarepa, kalafior, fasolka szparagowa, chrupiąca i soczysta marchew – te jarzyny możemy spotkać w każdym sklepie czy na straganie. A skoro tak, to aż żal ich nie wykorzystać do przygotowania tak szybkiego i sycącego dania.

A skoro o sytości mowa - latem, szczególnie w trakcie upałów, rzadko mamy ochotę na coś smażonego. Na naszych stołach zaczynają królować sałatki i dania jednogarnkowe. Dlaczego zatem nie przygotować sobie aromatycznej kalafiorowej lub zupy z fasolki szparagowej? Te dania gotują się praktycznie samodzielnie a przygotowany gar starcza spokojnie na kilka dni, nawet przy wieloosobowej rodzinie. Sekret tkwi bowiem w fakcie, iż w stosunkowo małej porcji zupy ukryte jest mnóstwo błonnika, który sprawia, że czujemy się najedzeni.

Warto również pamiętać o tym, że w jedząc zupę dostarczamy sobie całe spektrum witamin, minerałów i składników odżywczych, dzięki czemu nasz organizm otrzymuje dokładnie to, czego potrzebuje. Latem jest to szczególnie istotne - upały, wzmożony ruch a do tego standardowe życie w biegu sprawia, że nasz organizm często cierpi na niedobory.

Możemy im zapobiec, serwując sobie różnego rodzaju zupy jarzynowe. Szczególnie polecane są kwaśne zupy, w postaci ogórkowej lub szczawiowej, ponieważ doskonale uzupełniają poziom elektrolitów, które wypacamy w ciągu całego dnia. Bez wątpienia warto rozważyć zupę jako opcję na letni obiad!

A Wy jak przygotowujecie jarzynowe? Macie jakieś swoje ulubione warzywa, których nie może zabraknąć w przyrządzanej przez was zupie? Czekamy na Wasze opinie i receptury!