Olej lniany

  • 4

Olej lniany produkowany jest z nasion lnu. Pozytywnie wpływa na nasze ciało, zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jak powstaje, jakie ma właściwości i jak go spożytkować w kuchni? Przyjrzyjmy się bliżej temu produktowi!

         
ocena: 4/5 głosów: 7
Olej lniany
fot. Fotolia
Co to jest olej lniany i jak powstaje?

Olej lniany jest to produkt pozyskiwany z dojrzałych nasion lnu, charakteryzujący się żółtawym zabarwieniem i specyficznym, odrobinę orzechowym zapachem. Powstaje on poprzez tłoczenie na zimno, czyli metodą polegającą na produkcji tłuszczu w temperaturze nie wyższej 50 °C, dzięki czemu wszystkie drogocenne składniki (głównie nienasycone kwasy tłuszczowe) zachowują swoją strukturę i biologiczne właściwości.

Wpływ oleju lnianego na zdrowie

Właściwości oleju lnianego znane były już przez Greków i Rzymian, którzy stosowali go przy bólach brzucha i stanach zapalnych błon śluzowych. Produkt ten korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia, a dzięki zawartym nienasyconym kwasom tłuszczowym omega-3 stosowany jest w profilaktyce nowotworowej.

Olej lniany Olej lniany

Zdjęcia: Fotolia

Ponadto olej lniany doskonale dba o cerę, gdyż zawarta w nim witamina E zapobiega procesom starzenia, poprawia stan skóry i jej koloryt.

Warto wspomnieć również, że olej lniany dodawany jest do maści leczniczych na oparzenia i odmrożenia, ponieważ neutralizuje zapalenia. Olej ten jest też składnikiem mydeł i płynów pod prysznic!

Jak kupować olej lniany?

Aby kupić dobrej jakości olej lniany, należy przy jego wyborze kierować się kilkoma zasadami. Najważniejszą sprawą jest to by przechowywany był on w chłodniejszej części sklepu, najlepiej w szklanych, ciemno zabarwionych butelkach. Na etykiecie sprawdzić trzeba również czy nie był on tłoczony z nasion, które były modyfikowane i czy nie zawiera dodatku sztucznych składników, takich jak np. syntetyczna witamina E.
Bardzo istotną sprawa przy wyborze oleju lnianego jest też zawartość kwasu tłuszczowego omega 3, której nie powinno być mniej niż 50%!

Wykorzystanie oleju lnianego
 
Niegdyś niedoceniany olej lniany, stał się obowiązkowym elementem wielu kuchni. Tłuszcz ten ze względu na swoją strukturę należy spożywać na zimno - nie poleca się jego gotowania ani smażenia! Fantastycznie sprawdza się natomiast w najróżniejszych sałatkach i surówkach (wyjątkowo dobrze komponuje się z sałatą, pomidorami, serem mozzarellą i bazylią).
 
Olej lniany może być także doskonałą alternatywą dla masła, gdyż  świetnie sprawdzi się jako smarowanie do chleba. Kilka kropel dodać można też do ugotowanej wcześniej zupy, ziemniaków, ryżu, makaron, a także do soku i koktajlu!

len
Zdjęcie: Fotolia
 
Olej ten to również niezbędny produkt w diecie dr. Budwig, która polega na dostarczaniu organizmowi pokarmów bogatych w tłuszcze omega-3, węglowodany złożone, błonnik i antyoksydanty, a wykluczeniu cukru, pozostałych olejów, margaryny i masła. W diecie tej olej lniany dodaje się najczęściej do chudego sera, jogurtu lub tofu!

Ciekawostka

Olej lniany wykorzystywany w kuchni, przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, ma znaczenie również w malarstwie! Produkt ten stosowany jest bowiem już od czasów starożytnych do zabezpieczania powierzchni malowideł. Obecnie olej lniany używany jest także do rozcieńczania olejów malarskich!

Pyszności z olejem lnianym

Olej lniany to tłuszcz, który powinien być używany w naszych kuchniach jak najczęściej! Jeśli nie wiecie w jakich potrawach będzie smakował najlepiej, koniecznie zajrzyjcie do naszych przepisów na dania.

Jednym z nich będzie smaczna, idealna na letnie dni sałatka caprese z olejem lnianym oraz orzeźwiający i pełen witamin sok z warzyw i owoców z olejem lnianym!

olej lniany

Zdjęcie: Fotolia

Jak często używacie oleju i czym kierujecie się przy jego wyborze? Czekamy na Wasze pomysły na wykorzystanie oleju lnianego w kuchni. Pamiętajcie, że każdy udostępniony przez Was przepis otrzymuje wirtuale, które możecie wymieniać na wybrane przez siebie nagrody. Zapraszamy!