Pavlova - jak ją zrobić?

Białka, cukier i mikser - tyle potrzeba, aby zrobić pyszne bezy. Jeśli jesteś fanem tych łakoci, czas postawić poprzeczkę nieco wyżej! Pavlova - ten niecodzienny, acz kuszący swoim wyglądem deser z pewnością podbije Twoje serce!

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Pavlova - jak ją zrobić?
fot. Fotolia
Słodycz bezy, kwaskowatość owoców - to patent na idealny deser, który jednocześnie cieszy oczy oraz sprawia, że podniebienie woła o kolejną porcję takich delicji. Pavlova jest prostym deserem, który możesz przygotować nawet w momencie, gdy goście przyszli z niezapowiedzianą wizytą. Zobacz jakie to proste!
 
Pavlova krok po kroku
 
Jedno jest pewne - Pavlova to deser dla tych, którzy uwielbiają bezy. To proste ciasto można wykonać zaledwie w kilkanaście minut, by cieszyć się jego smakiem. Sprawdź nasz przepis!
 
1. Przygotuj: 6 jajek, 1 szklankę cukru pudru, 0,5 cytryny, 1 łyżkę mąki ziemniaczanej lub skrobi kukurydzianej, 1 duże opakowanie śmietany kremówki, świeże owoce (najlepiej jagody, porzeczki, etc.). 
 
2. Białka oddziel od żółtek i zmiksuj na sztywną pianę. Gdy ich konsystencja będzie odpowiednia, dodaj stopniowo cukier puder, cały czas mieszając.
 
3. Pod koniec miksowania dodaj mąkę lub skrobię oraz sok z cytryny, a gotową pianę wyłóż na papier do pieczenia - wcześniej możesz na nim narysować okrąg, dzięki temu Pavlova będzie miała w miarę równy kształt.
 
4. Bezę wstaw do rozgrzanego na 180 st. C piekarnika. Po 5-10 minutach zmniejsz temperaturę do 150 st. C i piecz godzinę, a następnie zostaw do przestygnięcia.
 
5. Śmietanę ubij na sztywno z dodatkiem cukru pudru i wyłóż na wierzch ostudzonej bezy. Całość udekoruj owocami. Smacznego!

Tort bezowy
Fot. Fotolia
 
Pavlova czy tort bezowy?
 
Czy oba desery to jedno i to samo? Okazuje się, że nie do końca. Choć każda Pavlova może uchodzić za rodzaj tortu bezowego, to już nie każdy tort zyska miano tego oryginalnego deseru. Co je łączy a co je różni?
 
Pavlova to nic innego jak duża beza francuska z bitą śmietaną i owocami, zazwyczaj jagodami, truskawkami i kiwi. Jej ojczyzną są odległe o tysiące kilometrów Australia i Nowa Zelandia. Skąd wzięła się nazwa tego deseru? Nadano ją na cześć rosyjskiej primabaleriny Anny Pawłowej, która w latach dwudziestych ubiegłego wieku odwiedziła Australię i Nową Zelandię. Z reguły składa się tylko z jednej bezy, choć zdarzają się wyjątki. 
 
Z kolei typowy tort to dwa blaty zrobione z dużych bez przełożonych dowolnym kremem. Do jego produkcji nie jest niezbędna ani bita śmietana ani świeże owoce. Krem można wykonać z czekolady, serka twarogowego i innych składników. Najczęściej do takich tortów wykorzystuje się masy z dodatkiem cytryny po to, by przełamać słodycz blatów. Takich tortów raczej się nie ozdabia, ponieważ kształt bezy jest wystarczająco dekoracyjny. 
 
Lubicie bezy podane w takiej wersji? A może wolicie mniej słodkie desery? Czekamy na Wasze opinie i przepisy na wyśmienite torty bezowe z owocami. Pamiętajcie, że za każdą aktywność otrzymujecie wirtuale, które możecie wymieniać na nagrody!