Dieta to nie tylko sposób na odchudzanie, chociaż diety odchudzające cieszą się największą popularnością. Dobrze zbilansowane posiłki na bazie zdrowych produktów, np. warzyw i owoców, zapewniają lepsze zdrowie i samopoczucie. Diety stosuje się też, aby zapewnić organizmowi dodatkowe kalorie, np. diety na masę (diety na przytycie). Zmiana nawyków żywieniowych czasem spowodowana jest chorobą, np. osoby z cukrzycą muszą ograniczyć węglowodany i tłuszcze. Diety pozwalają też wyeliminować z jadłospisu produkty powodujące alergię pokarmową, np. dietę bezglutenową stosują osoby z nietolerancją glutenu.

Diety odchudzające

Praktycznie każde danie można przygotować w wersji dietetycznej. Właśnie w tej kategorii znajdziecie wiele pomysłów na dietetyczny obiad, pełne witamin dietetyczne sałatki i pyszne dietetyczne desery.

Diety na odchudzanie, jak np. dieta niskokaloryczna, czyli jedzenie dziennie około 1000 kalorii (lub mniej), to sposób na szybką utratę wagi. Trzeba mieć tylko świadomość, że zgubienie dużej liczby kilogramów w krótkim czasie może skutkować równie szybkim efektem jojo, czyli powróceniem do poprzedniej wagi (a czasem większej niż przed odchudzaniem). Inne diety odchudzające to np. dieta Dukana, która polega na zwiększeniu w jadłospisie białka, przy jednoczesnym ograniczeniu tłuszczów i węglowodanów. Dieta kopenhaska to całkowite odrzucenie pieczywa, ziemniaków, makaronu oraz słodyczy. Dozwolone jest za to jedzenie chudego mięsa, niewielkiej ilości warzyw i owoców. Dieta kapuściana to też sposób na schudnięcie. Jej podstawą jest zupa z kapusty, gotowana z cebulą, papryką, pomidorami i selerem.

Diety oczyszczające

Diety oczyszczające mają na celu pozbycie się szkodliwych substancji i toksyn, które dostają się do organizmu, np. z powodu zanieczyszczonego środowiska. Sposób żywienia polega na rezygnacji z ciężkostrawnego jedzenia, np. smażonych na głębokim tłuszczu dań, słodkich napojów gazowanych czy fast foodów. Najbardziej popularne wśród diet oczyszczających są diety warzywne. Polegają one na tym, że przez kilka dni je się tylko surowe lub gotowane na parze warzywa i pije ziołowe herbaty. Ich stosowanie ułatwią różnorodne przepisy wegetariańskie. Innym sposobem na oczyszczenie organizmu jest dieta sokowa. Przez 2 tygodnie je się lekkostrawne posiłki i codziennie pije do 1 litra świeżo wyciśniętych soków z warzyw i owoców. Diety oczyszczające nie są wskazane kobietom w ciąży, karmiącym piersią lub osobom ze schorzeniami układu pokarmowego, krążenia lub moczowego.


Zdjęcie: Fotolia
Dieta dla kobiet w ciąży

Dieta dla kobiet w ciąży

Podstawą diety w ciąży są węglowodany złożone, które znajdują się w takich produktach, jak gruboziarniste kasze i pieczywo razowe. Elementami każdego posiłku kobiet ciężarnych powinny być owoce i warzywa. W czasie ciąży wskazane są produkty bogate w kwas foliowy: sałata, soja, szpinak, pomarańcze oraz pomidory. Tłuszcz ułatwia wchłanianie witamin, dlatego kobiety ciężarne powinny wzbogacić dietę o wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Występują one np. w łososiu, śledziach, makreli.

Dieta bezmleczna

Dieta bezmleczna

Dieta bezmleczna stosowana jest przy alergii na krowie mleko, a konkretnie na zawarte w nim białko. W przypadku alergii pokarmowej trzeba pamiętać, aby uzupełniać dietę w wapń, np. stosując preparaty mlekozastępcze. Są nimi produkty sojowe i hydrolizaty białkowe. W diecie bezmleczej z jadłospisu eliminuje się krowie mleko, produkty mleczne oraz wyroby, w których może występować białko mleka krowiego, np. zupy w proszku, lody, parówki, pasztety.

Dla dzieci

Dla dzieci

Karmiąc dziecko, lepiej całkowicie zrezygnować z podawania mu przetworzonych produktów, np. zup w proszku albo chińskich. Kaloryczne przekąski dla dzieci (batony, chipsy) można zastąpić suszonymi lub świeżymi owocami albo ciasteczkami owsianymi. W diecie dziecka dobrze jest ograniczyć cukier lub przynajmniej zastąpić go zdrowymi odpowiednikami, jak miód albo ksylitol.

Dieta cukrzycowa

Dieta cukrzycowa

Dieta cukrzycowa korzystnie wpływa na pracę serca i pozwala zgubić zbędne kilogramy. W jadłospisie diabetyka należy umieścić świeże warzywa, kasze, produkty z mąki pełnoziarnistej, nasiona, ryby (głównie chude) oraz białe mięso. Cukrzykom nie zaleca się jedzenia słodyczy, owoców oraz pszenicy, gdyż produkty te podwyższają poziom cukru we krwi. Dieta cukrzycowa w ciąży powinna być układana przez lekarza albo dietetyka.

Dieta paleo

Dieta paleo

Dieta paleo nazywana jest też dietą jaskiniowców lub zbieracko-łowiecką. Nazwa pochodzi stąd, że jej założeniem jest odżywanie się w taki sposób, jak robili to przodkowie z okresu paleolitu. Wtedy ludzie jedli to, co upolowali lub znaleźli w naturalnym środowisku. Składnikami diety paleo są takie produkty, jak: warzywa (głównie zielone), owoce (w szczególności jagodowe), grzyby, mięso, jaja, orzechy i owoce morza. Jednym z efektów stosowania diety jest utrata wagi.

Dieta wegańska

Dieta wegańska

Dieta wegańska to rodzaj wegetarianizmu (czyli dieta bezmięsna), jednak jest bardziej restrykcyjna. Weganie nie jedzą żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego (które są dozwolone w wegetarianizmie), czyli np. jajek, nabiału i mleka. Dieta wegan opiera się na warzywach, owocach, pełnoziarnistym pieczywie, roślinach strączkowych, np. soczewicy, grochu, ciecierzycy oraz orzechach i makaronach, np. orkiszowym, gryczanym, razowym.

Dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska, czyli wegetarianizm, to dieta bezmięsna. Wegetarianie jedzą owoce i warzywa – najlepiej, aby były one świeże i niepoddane obróbce termicznej. Na diecie wegetariańskiej je się również pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa strączkowe oraz orzechy i ziarna – źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dopuszczalne są również produkty mleczne, np. jogurty, sery oraz jajka. Zwolennicy wegetarianizmu uważają, że zawarte w mięsie produkty odżywcze, np. białko, można uzyskać z roślin.

Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa jest szczególnie polecana osobom z celiakią, czyli nietolerancją glutenu. Ten sposób żywienia sprawdzi się również u wszystkich tych, którzy chcą schudnąć. Bezglutenowe produkty spożywcze nie mogą zawierać pszenicy, jęczmienia oraz żyta. Zamiast tego można używać mąki kukurydzianej, kokosowej, ryżowej, orzechowej, sojowej bądź innej. Dieta bez glutenu dodaje energii i pozwala poczuć się lekko.

Znaleźliśmy 6338 przepisów w kategorii Diety

Koktajl ananasowy

Koktajl ananasowy

misia14 misia14

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Pieczone jabłka

Pieczone jabłka

BĄBELEK85 BĄBELEK85

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: