Jednym z najzdrowszych rodzajów kasz jest kasza gryczana, która jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego (składnik ten reguluje pracę przewodu pokarmowego człowieka). Tradycyjną potrawą w polskiej kuchni są pierogi z kaszą gryczaną i twarogiem, czyli tak zwane pierogi wiejskie. Najczęściej serwuje się je z dodatkiem gęstej śmietany. Doskonale smakują zarówno odsmażane, jak również gotowane na wodzie. Łatwym i sycącym obiadem są zapiekanki z kaszy gryczanej, do których dodaje się kurczaka oraz leśne grzyby (np. podgrzybki lub borowiki). Z jej udziałem przygotuje się również inne pożywne obiady, jak gołąbki z kaszy gryczanej lub kotlety.

Ze zmielonej kaszy gryczanej uzyskuje się mąkę, z której robione są chleby, bułki gryczane, ciasta i placki. Jednak sama, nie przetworzona kasza, również jest niezwykle smaczna. Można ją połączyć z serem i warzywami, tworząc w ten sposób wyśmienity farsz do naleśników i pierogów. Nafaszerowanie kaszą i innymi dodatkami indyka sprawi, iż od razu będziemy mieli gotowe całe danie. W wersji na słodko kasza gryczana najlepiej komponuje się z wyrazistymi, konkretnymi smakami, takimi jak czekolada, czy karmel.

Kasza gryczana zawiera białko o wysokiej zawartości wartości odżywczych, dostarczających nam aminokwasów egzogennych - czyli takich, których nasz organizm potrzebuje, ale sam nie umie wytworzyć. Spośród wszystkich kasz zawiera najwięcej cynku i witamin z grupy B. Warto więc ją jeść np. z sałatkami albo w gołąbkach. Jest wybornym dodatkiem do zup, pulpetów, pieczeni i gulaszów. Wegetariańska lasagne z dodatkiem kaszy gryczanej uzupełni to danie o cenne białko. 

Na rynku spotkać możemy kaszę paloną i niepaloną. Badania udowodniły, że palenie kaszy znacząco pogarsza jakość białka i zmniejsza jego właściwości przeciwutleniające. Jeśli decydujesz się na kaszę gryczaną wybierz tą niepaloną i zapoznaj się z zamieszczonymi przepisami. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.    

Sałatka z kaszy gryczanej

Sałatka z kaszy gryczanej

Dobrym sposobem na zdrową sałatkę jest przygotowanie jej z kaszy gryczanej. Jest ona (obok jaglanej) uważana za najzdrowszą pośród wszystkich kasz. Posiada właściwości odkwaszające organizm oraz zawiera dużo błonnika pokarmowego. Kasza gryczana występuje w dwóch wersjach: prażonej i białej – czyli nie palonej. Ta druga jest bardzo delikatna w smaku, bez charakterystycznej mocno orzechowej nuty. Kasza gryczana wyjątkowo dobrze współgra w sałatkach z grzybami i pieczarkami oraz marynatami i kiszonkami. Jej charakterystyczny smak doskonale komponuje się również ze wszystkimi rodzajami sera, warzywami oraz delikatnym mięsem.

Kulebiak

Kulebiak

Kulebiak to tradycyjne danie kuchni rosyjskiej i kresowej. Jest to placek nadziewany najczęściej kapustą i grzybami. Znany jest też kulebiak z mięsem, pieczarkami, kaszą gryczaną, jajkami, warzywami i łososiem. Ciasto na kulebiak można zrobić na kilka sposobów. Oprócz kulebiaka drożdżowego przyrządza się także kulebiak z ciasta francuskiego lub prostego ciasta z mąki i jajek. Potrawę serwuje się najczęściej z barszczem czerwonym. Na Podlasiu kulebiak zalicza się do tradycyjnych dań wielkanocnych.

Gulasz

Gulasz

Gulasz jest smaczną i sycącą potrawą. Danie można podać na obiad albo kolację. Gulasz przygotowuje się z dowolnego rodzaju mięsa (zazwyczaj wieprzowiny, wołowiny, kurczaka, królika lub baraniny) oraz warzyw. Dobrze sprawdzą się: cebula, czosnek, por, marchewka, seler, papryka, cukinia, bakłażan i pomidory. Gulasz wieprzowy świetnie komponuje się z puree ziemniaczanym, kopytkami albo kaszą gryczaną. Surowe mięso należy pokroić w kostkę, podsmażyć na patelni, a następnie dusić z dodatkiem bulionu, siekanych warzyw i przypraw.

Ozorki

Ozorki

Ozorki w sosie chrzanowym są smacznym, sycącym i aromatycznym daniem obiadowym. Potrawę zazwyczaj podaje się z puree ziemniaczanym, gotowanymi ziemniakami, kluskami śląskimi, ryżem bądź kaszą gryczaną lub jęczmienną. Ozorki wieprzowe świetnie komponują się również ze smażonymi buraczkami bądź marchewką z groszkiem. Oczyszczone mięso należy dusić do momentu, aż stanie się miękkie. Następnie ozorki kroi się na plastry i podaje na ciepło.

Placki z kaszy gryczanej

Placki z kaszy gryczanej

Placki z kaszy gryczanej to idealny zamiennik dla tłustych i kalorycznych placków ziemniaczanych. Do ich przygotowania potrzeba: jajek, mąki, pieprzu, soli, cebuli i oleju do smażenia. Można je także dodać do burgerów i tym samym zaserwować wegetariańską wersję fast foodu. Placuszki te idealnie komponują się z cukinią, cebulą, czosnkiem, a także z grzybami i mięsami gulaszowymi.

Kartacze

Kartacze

Kartacze nazywa się także cepelinami. To okrągłe kluski robione z ziemniaków, mąki, jajek oraz wody, przypominające nieco tradycyjne pyzy. Farsz do kartaczy przygotowuje się z mięsa mielonego, kapusty kiszonej, kaszy gryczanej, grzybów lub białego sera, przyprawionego na słono albo na słodko. Ugotowane we wrzątku bądź aromatycznym bulionie kartacze podaje się ze skwarkami z boczku, stopionym masłem lub sosem pieczarkowym.

Znaleźliśmy 112 przepisów w kategorii Kasza gryczana