Wielki powrót kulebiaków

Mało kto dzisiaj pamięta o tradycyjnej potrawie wielkanocnej – kulebiakach. Warto jednak przywrócić je na polskie stoły. Należy dbać o tradycję, tym bardziej taką smaczną.

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Wielki powrót kulebiaków

Mało kto dzisiaj pamięta o tradycyjnej potrawie wielkanocnej – kulebiakach. Warto jednak przywrócić je na polskie stoły. Należy dbać o tradycję, tym bardziej taką smaczną!

Tradycyjny kulebiak, królujący na Lubelszczyźnie i Podlasiu, to ciasto drożdżowe w walcowatej struclowej formie. Zazwyczaj koloru brązowego ze świecącą skórką, mało kto odmówi tak smakowicie wyglądającej potrawie. We wnętrzu ciasta znajduje się farsz, w którego skład wchodzą mięso lub ryby, warzywa i ryż.

Początkowo gospodynie siekały warzywa i mięso na drobne kawałki, ucierały w makutrze, do czasu otrzymania jednolitej masy. Dzisiaj technika ułatwiła nieco przygotowania, farsz można, ale nie trzeba, zmielić w maszynce do mięsa.

Parę słów o tradycji

Nazwa kulebiak prawdopodobnie pochodzi z języka niemieckiego, od słowa kohlgeback - dosłownie ciasto z kapustą. Co ciekawe, sama potrawa ma swoje początki w Rosji. Starorosyjski kulebiak to ciasto drożdżowe nadziewane kapustą, kaszą gryczaną, jajkami i rybami.

Na Lubelszczyźnie kulebiak znalazł się za sprawą Generałowej Kickiej. Kobieta ta po śmierci męża osiedliła się na terenie Jaszczowa i tam gospodarowała. Za jej sprawą faszerowane ciasto drożdżowe stało się tradycją. Przepis rozpowszechnił się „drogą pantoflową”, gospodynie dzieliły się nim z chaty do chaty, z ust do ust.

Dzisiaj za tradycyjny kulebiak uznaje się wielkiego pieroga faszerowanego mięsem lub rybami, warzywami i ryżem.

Idealny do zup

Kulebiaki podaje się na ciepło, podgrzane w piekarniku lub na patelni. Najczęściej jako dodatek do różnych zup – żurków, barszczów, nawet rosołu. W związku z tym, że barszcz biały jest tradycyjną potrawą wielkanocną, kulebiaków tez nie powinno zabraknąć na stołach.

Wielokrotnie nagradzany

Kulebiak jako wizytówka gminy Milejów startował w wielu konkursach. Na jego część urządzono nawet jarmark folklorystyczny pod nazwą „Kulebiaki i inne przysmaki”.

Za sprawą Pani Czesławy Szczepańskiej, gospodyni z Jaszczowa, kulebiak, który przyjął oficjalną nazwę – Kulebiak Generałowej Kickiej – został wpisany przez Ministra Rolnictwa na i Rozwoju Wsi na Listę Produktów Regionalnych.

Oto najciekawsze pomysły na kulebiaki z gotujmy.pl:

-
Kulebiak lub ruski piróg
-
Kulebiak (trochę) francusko-włoski
-
Kruchy kulebiak
- Kulebiak z mięsno - kapuścianym farszem
-  Kulebiak z czerwoną kapustą i rybą
- Kulebiak sarenki
- Kulebiak z łososiem