W kuchni bułgarskiej dominują dania mięsne, do których w porze obiadowej zamiast zup podaje się sałatki. Może to sprawiać mylne wrażenie, że w Bułgarii zup w ogóle się nie jada. Są jednak serwowane równie często jak u nas, lecz przed południem i ‒ co warto podkreślić ‒ bez śmietan i zasmażek. Preferuje się nie gorące, lecz przestudzone posiłki, popularnością cieszą się też chłodniki. Poza tym Bułgarzy do wielu dań (nawet frytek!) dodają nabiał. Prym wiodą białe sery (szopski i sirene) oraz kwaśne jogurty (kiseło mljako). Potrawy są bardzo kolorowe dzięki wszechobecnym pomidorom, papryce i zielonym ziołom. Przyrządza się je przede wszystkim na grillu, prawie w ogóle natomiast nie smaży się na głębokim tłuszczu. W tradycyjnej kuchni bułgarskiej brakuje popularnych w innych rejonach Europy makaronów i gotowanych potraw mącznych (jak pierogi). Pije się za to duże ilości alkoholu ‒ nie tylko słynnej rakii, ale również znakomitych win, cenionych przez wielu smakoszy na równi z francuskimi czy hiszpańskimi.

Mało znana, szczególnie w naszym kraju, kusi barwami, aromatami i wyjątkowo sycącymi, lekkostrawnymi daniami. Kuchnia bułgarska jest mało znana w Polsce, może oprócz jednego dania w postaci sałatki szopskiej. Obfituje ona w różnorodne warzywa pod rozmaitymi postaciami oraz w dania mięsne, głównie grillowane.
 
Do dan tradycyjnych kuchni bułgarskiej z cała pewnością możemy zaliczyć rozmaite dania mięsne: bułgarski gulasz nazywany gjuwecz czy mięsne drobiowe kuleczki – kjufte. Bułgarzy dumni są ze swych grillowanych potraw na czele z kebabcze – mięso grillowane z dodatkiem przypraw oraz z nadziewanych papryk.
 
Dla miłośników łakoci też znajdą się odpowiednie desery. Słynna bakława nadziewana orzechami czy ciasto kadaifa, które przypomina anielskie włosy. Które wybieracie?
 
Macie ochotę na tradycyjne dania bułgarskie? Świetnie trafiliście. W tym miejscu odnajdziecie najlepsze i sprawdzone przepisy na dania bułgarskie. Wystarczy, ze wejdziecie do działu kuchnia bułgarska na portalu gotujmy.pl i odnajdziecie swój ulubiony przepis. Serdecznie zapraszamy!
 
Zdjęcie: Fotolia

Kuchnia bułgarska Kategorie

Ajwar

Ajwar

Ajwar (ajvar) to wegańska pasta warzywna przygotowywana z pieczonej papryki słodkiej, pomidorów, bakłażanów lub cukinii, czosnku i octu. Potrawa wywodzi się z Bałkanów, jest specjalnością kuchni serbskiej. Ajwar doskonale sprawdzi się na kanapkach lub jako dodatek do potraw z grilla (zamiast ketchupu). Można go również podawać jako sos do makaronu i ryżu.

Chłodnik ogórkowy

Chłodnik ogórkowy

Chłodnik ogórkowy jest jednym z popularniejszych i najczęściej jedzonych zup-chłodników. W kuchni bułgarskiej chłodnik z ogórków znany jest pod nazwą tarator. Przygotowuje się go z jogurtu naturalnego, zsiadłego mleka i tartego ogórka. W składzie taratora znajduje się również oliwa, wyciśnięty czosnek i koperek. Przygotowanie chłodnika z ogórków i rzodkiewki jest bardzo proste. Wykorzystuje się do tego schłodzony kefir, jogurt oraz śmietanę 12%. Ogórka się obiera, a następnie wszystkie warzywa się kroi. Smacznym dodatkiem są rodzynki lub suszona żurawina, które należy posiekać podobnie jak miętę i estragon. Wszystkie składniki się ze sobą łączy i gotowe. Ogórkowy chłodnik można wzbogacić o uprażone na patelni orzechy włoskie.

Pilaw

Pilaw

Pilaw to tradycyjne danie kuchni arabskiej. Sporządza się je z ryżu lub kaszy bulgur, z dodatkiem warzyw, mięsa (baraniny, drobiu lub ryb) oraz przypraw. Pilaw to także specjalna technika gotowania ryżu. Uniemożliwia sklejanie się jego ziarenek. Do przygotowania klasycznego pilawu potrzeba mięsa baraniego, ryżu, oleju jadalnego, cebuli, marchwi, pomidorów, jabłka, mielonej papryki, pieprzu i soli. Potrawy przed podaniem nie należy mieszać.

Sałatka szopska

Sałatka szopska

Sałatka szopska jest charakterystycznym daniem kuchni bułgarskiej. Jej podstawą jest ser bułgarski, który (ze względu na wysoką cenę) można zastąpić serem feta. Poza tym danie składa się głównie z papryki, cebuli, pomidora i ogórka z dodatkiem octu i oliwy. Potrawa przypomina sałatkę grecką, jednak jest bardziej delikatna w smaku i prostsza w przygotowaniu. Często jest łączona z rakiją, bałkańskim alkoholem ze fermentowanych owoców.

Baklawa

Baklawa

Baklawa, inaczej bakława lub baklava, to deser wywodzący się z kuchni tureckiej. Cieszy się popularnością również w Grecji, na Bałkanach i Bliskim Wschodzie. Baklawę przygotowuje się z kilkunastu warstw cienkiego ciasta filo przełożonego orzechami i bakaliami. Do wypieku można dodać między innymi posiekane orzechy włoskie, arachidowe, laskowe, pistacje i migdały. Całość łączy się za pomocą słodkiego syropu cukrowego lub miodowego. Przed podaniem ciasto należy pokroić na małe porcje, zwykle w kształcie trapezów lub prostokątów. Baklawa orzechowa najlepiej smakuje kilka dni po przygotowaniu.

Moussaka

Moussaka

Moussaka to wizytówka greckiej kuchni, łącząca w sobie doskonały smak bakłażana i delikatność, cielęcego lub jagnięcego, mięsa mielonego. Jest to doskonała zapiekanka, której przygotowanie stanowi nie lada wyzwanie dla niewprawionego kucharza. Oryginalność tej potrawy tkwi w jej przygotowaniu i aromatycznych sosach, idealnie dopełniających danie. Sekretem doskonałego smaku moussaki jest jej warstwowe ułożenie, które zamyka sos beszamelowy posypany parmezanem.

Gjuwecz

Gjuwecz

Gjuwecz to nazwa używana do określenia potrawy – pieczonego gulaszu – w której kluczowy jest dodatek świeżej kolendry i czubrycy. Gjuwecz jest potrawą kuchni bułgarskiej, serbskiej, bośniackiej i tureckiej. Można ją przyrządzać z mięsa i warzyw lub samych warzyw, w wersji wegetariańskiej. Danie to tradycyjnie przygotowywane jest w glinianym, specjalnie przeznaczonym do tego garnku z przykrywką. Naczynie to ze wszystkimi wcześniej przygotowanymi składnikami wstawia się do piekarnika i piecze przez około 2 godziny.

Pasta paprykowa

Pasta paprykowa

Pasta paprykowa to przecier z papryki podany w dowolny sposób. Dobrze smakuje na pieczywie, pizzy lub w postaci przetworów na zimę. Dobrze komponuje się też z mięsem i rybami. Podstawą pasty jest papryka czerwona oraz chilli. Można ją przygotować z solą, czosnkiem i koncentratem pomidorowym lub też z dodatkiem ryżu, pestkami słonecznika i kminku. Paprykę można gotować, piec lub tradycyjnie smażyć na słońcu. Pasta jest bogata w witaminę C oraz liczne przeciwutleniacze. Zawarta w ostrej papryce kapsaicyna przyspiesza też proces odchudzania.

Polecane przepisy do kategorii Kuchnia bułgarska

Znaleźliśmy 47 przepisów w kategorii Kuchnia bułgarska

Flaczki po bułgarsku

Flaczki po bułgarsku

Loli Loli
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Ryż po bułgarsku

Ryż po bułgarsku

wyjadacz wyjadacz
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Szopska salatka

Szopska salatka

Glumanda Glumanda
6

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Chłodnik bułgarski

Chłodnik bułgarski

Bahus Bahus

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: