Czechy to kraj piwa i knedlików ‒ bez nich trudno sobie wyobrazić tamtejszy obiad. Z piwa robi się nawet zupę i ciasto, a knedliki podawane są zarówno na słono, jak i na słodko. To jednak nie wszystko, czego warto uszczknąć z czeskiej kuchni, bo ta oferuje same wspaniałości.

Jest to kuchnia, która wyjątkowo podlegała wpływom sąsiednich państw: Polski, Bawarii, Austrii, Węgier oraz Słowacji. Dzięki temu wyróżniamy aż trzy regionalizmy potraw: czeskie, morawskie oraz śląskie. Kuchnia czeska jest wyjątkowo bogata w smaki i aromaty, szczególnie widać to w daniach przygotowywanych według tradycyjnej receptury.

Charakterystyka kuchni czeskiej

Czeska kultura jedzenia może się kojarzyć z niemiecką (a zwłaszcza bawarską), głównie ze względu na popularność piwa, do którego serwowane są niezliczone ilości przekąsek. Dominują tłuste dania składające się z mięsa, kapusty i knedlików. Klasyczne czeskie knedle robi się z ziemniaków (zamiast nich można dodać kaszę mannę i twaróg) lub ciasta drożdżowego. W pierwszym wariancie są okrągłymi kluseczkami (zwykle z nadzieniem), natomiast w drugim ‒ rodzajem pieczywa. Ziemniaczane knedliki z pewnością znajdą się na talerzach tych, którzy do naszych południowo-zachodnich sąsiadów pojadą spróbować słynnych steków z pieprzem, pieczeni wieprzowej czy polędwicy w śmietanie. Te drożdżowe są zaś idealnym dodatkiem do sosów i gulaszów, które Czesi ‒ tak jak Węgrzy ‒ wprost uwielbiają.

Na miano klasycznych kulinarnych czeskich potraw z pewnością zasługują: knedliki, polędwica wołowa z sosem śmietanowym, ołomunickie twarożki w cieście piwnym, utopenci, czyli kiełbasa w kwaśnej zalewie, buchty (tradycyjne strucle nadziewane makiem, twarogiem albo powidłami) oraz słynna zupa czosnkowa.

Wiele czeskich domów oraz restauracji serwuje swym gościom golonki w postaci wędzonej, peklowanej czy gotowanej, mięsa duszone w winie, oraz smażony ser, szczególnie pleśniowy, czeski hermelin.

Dość ciekawie prezentują się czeskie zupy, które jedynie nazwą przypominają nasze polskie. Smakiem oraz wyglądem różnią się bardzo. Do tego grona zaliczamy: zupę pomidorową, ziemniaczaną, gulaszową, cebulową, rybną oraz flaki.

Czeskie desery

Wśród czeskich deserów prym wiodą niezastąpione... knedliki! W wersji słodkiej podaje się je ze śliwkami, truskawkami, morelami, owocami leśnymi bądź powidłami wewnątrz i posypką twarogową na wierzchu. Podobne do słodkich knedlików są koláče, czyli cieniutkie ciasta z owocami i twarogiem. Innymi popularne w Czechach słodkości to drożdżowe bułeczki z rodzynkami i kremem waniliowym, szyszki ziemniaczane posypane prażoną bułką tartą.

Jeżeli chcecie poznać przepisy na tradycyjne oraz nowoczesne dania czeskie zajrzyjcie do działu kuchnia czeska. W tym miejscu odnajdziecie sprawdzone oraz wyborne dania pochodzące z kuchni czeskiej. Wszystkich serdecznie zapraszamy!
 
Zdjęcie: Fotolia

Kuchnia bułgarska

Kuchnia bułgarska

W kuchni bułgarskiej spotykają się smaki z krajów bałkańskich i bliskowschodnich. Musaka, bakława, djuvec i rakija serwują wszystkie tamtejsze knajpy. Warto jednak spróbować dań mniej typowych dla rejonu Morza Czarnego, a dużo silniej związanych z samą Bułgarią: szopskiej sałatki, gołąbków sarmi, chłodnika tarator oraz mięsnych paluszków kebapcze. Nieodłącznymi ich składnikami są słony ser szopski, kwaśny jogurt i duże ilości soczystej wieprzowiny. Najlepiej smakują z bułgarskim winem.

Placek czeski

Placek czeski

Placek czeski znany jest także pod nazwą placek grysikowy. Mięciutkie blaty ciasta miodowego przełożone masą budyniową lub grysikową – z kaszy manny – to deser doskonały na każdą okazję. Placek z powodzeniem może zastąpić ciasta tortowe. Jest odpowiednio słodki, kruchy i zachwycająco się prezentuje. Ciasto czeskie nie rozklei się i będzie łatwe do pokrojenia, jeżeli podczas układania kolejnych blatów placka miodowego, każda z warstw zostanie lekko dociśnięta do poprzedniej. 

Kuchnia niemiecka

Kuchnia niemiecka

Kuchnia niemiecka jest niezwykle bogata i różnorodna, łączy w sobie elementy kulinarne poszczególnych regionów kraju. Nieprawdziwy jest krążący stereotyp, jakoby Niemcy jedli tłusto i niezdrowo. Potrawy przygotowywane w tradycyjnych niemieckich domach, chociaż nieco przypominają polskie dania, mogą zaskoczyć swoją kompozycją smakową. Ogólnoświatową sławą okryły się niemieckie desery, które chociaż niełatwe w przygotowaniu, rozpieszczają podniebienia swym wyszukanym smakiem.

Kuchnia austriacka

Kuchnia austriacka

Kuchnia austriacka bazuje na potrawach kuchni niemieckiej, węgierskiej, czeskiej, słowackiej, włoskiej i francuskiej. Charakteryzuje się daniami sycącymi i delikatnymi w smaku, ale tłustymi i bogatymi w cukier. W Austrii chętnie jada się frankfurterki, czyli kiełbaski wiedeńskie, sznycle cielęce, knedle tyrolskie (z mięsem lub owocami), kluski ziemniaczano-serowe, filety wołowe oraz smalec ze skwarkami. Na deser zazwyczaj podaje się strudel (cisto półfrancuskie z nadzieniem), babkę, kruche ciastka, powidła śliwkowe, a także krapfen (pączki z dżemem morelowym).

Kuchnia grecka

Kuchnia grecka

Kuchnia grecka, czyli kuchnia śródziemnomorska, charakteryzuje się potrawami z dodatkiem oliwy z oliwek, czosnku, pomidorów, oliwek, cebuli oraz świeżych ziół, np. bazylii lub oregano. Musaka grecka to jedna z tradycyjnych potraw przyrządzanych w Grecji. Jest to zapiekanka z mielonego mięsa, pomidorów i bakłażana, zapiekana w sosie beszamelowym. Tradycyjną sałatkę grecką z serem fetą robi się ze świeżych warzyw, oliwy z oliwek oraz sosu winegret. Typowe danie greckie to np. saganaki, czyli owczy ser smażony w panierce i podawany z limonką.

Kuchnia chorwacka

Kuchnia chorwacka

Przepisy kuchni chorwackiej są bardzo zróżnicowane, tak samo jak dwa dominujące regiony kulinarne: dalmacki (południowy) i slawoński (północny). Nad Adriatykiem prócz dań popularnych na całych Bałkanach można spróbować wielu ryb i owoców morza, które serwuje się w na dużych, skwierczących półmiskach. Słynne są tamtejsze wędzone wędliny i regionalne sery. W innych częściach kraju częściej jada się dania mięsne. Chorwaci uwielbiają gulasze, potrawy mączne z twarogiem i truflami oraz suszone owoce.

Knedle czeskie

Knedle czeskie

Knedle czeskie, czyli knedliki, są smaczne, sycące i proste w przygotowaniu. Wystarczy zaopatrzyć się w mąkę, mleko, drożdże, jajka, sól oraz cukier. Wszystkie składniki miesza się w naczyniu, a następnie wyrabia z nich ciasto. Surową masę należy uformować tak, by powstała duża kluska w kształcie bagietki lub bochenka chleba. Knedel gotuje się w osolonym wrzątku do momentu, aż wypłynie na powierzchnię. Gotową kluskę kroi się w plastry i podaje z mięsem.

Kuchnia polska

Kuchnia polska

Potrawy kuchni polskiej, chociaż uchodzą za treściwe i niezdrowe, kuszą swym bogatym repertuarem smaków. Nasze rodzime potrawy zachwycają osoby, nawet o najbardziej wyrafinowanych kubkach smakowych i gustach kulinarnych. Nikt nie oprze się delikatnym pierogom z serem czy sytym kotletom schabowym z ziemniakami i kiszoną kapustą. Wspólnym mianownikiem, zróżnicowanej regionalnie, kuchni polskiej są dania, wywodzące się z dawnej tradycji szlacheckiej.

Znaleźliśmy 52 przepisów w kategorii Kuchnia czeska

pstrąg po czesku

pstrąg po czesku

kaja kaja

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

kotlety w glazurze

kotlety w glazurze

kaja kaja

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Placek czeski

Placek czeski

Mysiunia Mysiunia
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Czeskie knedliki

Czeskie knedliki

Persik Persik

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Ser po czesku

Ser po czesku

cherub cherub

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Torcik czeski

Torcik czeski

seledynek seledynek

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Utopence II

Utopence II

IwonaF IwonaF
5

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Utopence I

Utopence I

IwonaF IwonaF
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Ciasto czeskie

Ciasto czeskie

milenka_123 milenka_123

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Knedel czeski z bułki

Knedel czeski z bułki

1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Sznycle po czesku

Sznycle po czesku

Galeo Galeo

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: