Kuchnia egipska łączy kultury Bliskiego Wschodu, krajów śródziemnomorskich, a nawet narodów północno afrykańskich. Naleciałości te powodują, że kuchnia egipska jest bardzo urozmaicona. Egipcjanie jedzą sporo mięsa, z wyjątkiem wieprzowiny, którą wykluczają ze względów religijnych. Na ich stołach gości przede wszystkim wołowina, drób i baranina mocno przyprawiana goździkami, kminkiem, kolendrą, kurkumą, miętą, imbirem, pietruszką, sezamem i szafranem.

Mięso zazwyczaj podaje się z dłużą ilością warzyw. Głównymi składnikami wykorzystywanymi w tamtejszej kuchni jest fasola i bób, przygotowywane na kilka różnych sposobów.

Wypoczywając w Egipcie, szczególnie w miejscowościach nadmorskich, warto spróbować świeżej ryby, przyrządzanej na grillu lub kanapki w towarzystwie pulpecików wykonanych ze zmielonych ziaren ciecierzycy, cebuli i pomidorów tradycyjnie zwaną: ta’amija lub falafel.

Shoarma i inne dania z egipskim chlebem

Skosztować można także tamtejszego przysmaku, czyli hamam: nadziewanego ryżem gołębia. Shoarmaczyli chlebek pita z kawałkami marynowanej jagnięciny i sałatką to obowiązkowa pozycja w menu Egipcjan. W kuchni egipskiej niezwykle ważny jest chleb (aisz), spożywany o każdej porze dnia i stanowiący składnik wielu tradycyjnych dań. Łączy się go nawet z ryżem i ziemniakami. Różni się jednak od tego, który znamy, bo nie ma kształtu bochenka, lecz płaskich placków. Aisz wypieka się z ciasta drożdżowego i zjada, odrywając kawałek po kawałku. Egipcjanie swoim chlebkiem zbierają z talerza kawałki mięsa, resztki zupy (na przykład gęstej molochiji z juty) oraz pasty z bobu i fasoli, która jest popularnym daniem śniadaniowym. Namoczony w gorącym mleku z kokosami, orzechami i rodzynkami tworzy słodki umm ali. Egipski aisz przypomina pitę i w wersji obiadowej podobnie się go serwuje. Do środka trafiają mięsne i warzywne składniki, które koniecznie muszą być dobrze doprawione (czosnkiem, cebulą, kminkiem, kurkumą, imbirem i kolendrą). Na wierzch zaś ‒ miejscowa specjalność: hummus, czyli sos sezamowy. W ten sposób powstaje shoarma.

Nieodzownymi daniami egipskiej kuchni są również zupy szorba: mięsne lahma, warzywne chudar lub rybne samak. Kraj Faraona jest również bogaty w owoce, takie jak figi, daktyle, melony, mango czy guava.  Egipcjanie do każdego posiłku piją duże ilości herbaty i kawy, które są mocno słodzone i podawane w niewielkich filiżankach.

Egipskie desery: szybkie, tanie i smaczne

Egipcjanie mają zamiłowanie do słodkości. Nie żałują cukru w herbacie i kawie, a ich desery zadziwiają łatwością wykonania. Są znacznie lżejsze niż polskie ciasta, bo nie zawierają mas. Warto spróbować zwłaszcza basbousy, którą robi się z kaszy manny i syropu cukrowego. W kilka minut można przygotować też roz bi-laban, czyli ryż na mleku z wanilią i rodzynkami.

Zdjęcie: Fotolia
 
Kofta

Kofta

Kofta to rodzaj pieczonej lub smażonej kuli z mięsa, warzyw, sera, roślin strączkowych, sosów, ziół oraz przypraw. Danie jest chętnie jedzone w Azji oraz na południu Europy. Wszystkie składniki na koftę należy zmielić, posiekać lub zetrzeć na tarce, a następnie wymieszać w naczyniu. Całość soli się, skrapia oliwą i doprawia pieprzem oraz curry. Z masy wyrabia się okrągłe kotlety, które smaży się na patelni lub piecze w piekarniku.

Shoarma

Shoarma

Shoarma, inaczej szawarama lub szwarama, to mięsna potrawa z bliskowschodnim rodowodem. Nazwa ta używana jest obecnie głównie przez osoby mówiące po arabsku. W innych częściach świata przyjęło się tureckie określenie doner kebab lub greckie: gyros. Shorama jest daniem, którego bazą są skrawki mięsa, głównie baraniny, ale też drobiu. Nabija się je płatami na pionowy rożen. Cała konstrukcja obraca się koło rozgrzanych palników, co powoduje, że mięso jest opieczone w oryginalny sposób. Tnie się je w cienkie paski, po skosie i podaje w bułce, np. typu pita, z dodatkiem warzyw i sosów.

Kuchnia libańska

Kuchnia libańska

Kuchnia libańska to najbardziej aromatyczna kuchnia świata, zachwycająca swą różnorodnością i repertuarem orientalnych smaków. Wszystkie potrawy przygotowywane przez Libańczyków odznaczają się bogatą gamą kolorystyczną, a przy tym są bardzo zdrowe. Dania te szczególnie przypadną do gustu wszystkim wegetarianom oraz miłośnikom egzotycznych smaków. Kuchnia libańska nie istnieje bez niezwykle wyrazistych w smaku przystawek, dużej ilości warzyw oraz jagnięciny.

Hummus

Hummus

Hummus to pasta z ciecierzycy, z czosnkiem, sokiem z cytryny, oliwą, solą i tahini (pastą sezamową). Podawany jest na zimno jako dip, smarowidło do pieczywa, pity, placków oraz używany jako dodatek do naleśników czy składnik kotletów. Hummus można przygotować z gotowanej ciecierzycy lub z ciecierzycy z puszki. Wszystkie składniki blenduje się na gładką masę. Hummus najczęściej przyprawia się kuminem, natką pietruszki i kolendrą. Można dodawać do niego też suszone pomidory, chili i orzechy.

Falafel

Falafel

Falafel jest wegańską potrawą, która zdobyła znaczną popularność w krajach arabskich. Są to smażone na głębokim tłuszczu kotleciki bądź kulki przygotowane ze zmielonej ciecierzycy. Ważne jest, by kotleciki przyrządzać z surowej cieciorki, którą namacza się przez noc w wodzie. Podstawowymi przyprawami jest czosnek, kolendra, natka pietruszki oraz kmin. Kotleciki można zrobić również z bobu i sezamu bądź łącząc ze sobą bób i ciecierzycę. Falafel jest klasycznym składnikiem wegańskich kebabów.

Pasta tahini

Pasta tahini

Pasta tahini przygotowywana jest z ziaren sezamu. Przepisów na nią jest przynajmniej kilka. Sezam na pastę tahini można uprażyć, dzięki czemu będzie ona miała o wiele lepszy smak i aromat. Do jej przygotowania oprócz sezamu potrzeba oleju. Ziarna praży się na suchej patelni, następnie umieszcza się w kielichu blendera i miksuje. Gotową pastę przekłada się do słoiczków. Tahini można trzymać szczelnie zamknięte nawet przez kilka miesięcy. Po otwarciu warto pastę przechowywać w lodówce.

Polecane przepisy do kategorii Kuchnia egipska

Znaleźliśmy 19 przepisów w kategorii Kuchnia egipska

Dukkah

Dukkah

mycha mycha

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Pita czosnkowa

Pita czosnkowa

agabi22 agabi22

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Fasolka po egipsku

Fasolka po egipsku

mycha mycha

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Falafel

Falafel

mycha mycha

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Sałatka egipska

Sałatka egipska

mycha mycha

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Pita

Pita

mycha mycha

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Koushari

Koushari

Polpal Polpal

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: