Uzupełnieniem niemal każdego obiadu może być surówka z czerwonej kapusty, którą można przygotować z dodatkiem różnych składników. Oryginalną propozycją tej przystawki jest surówka z czerwonej kapusty z jabłkiem i suszonymi śliwkami. Do jej przyrządzenia potrzebny jest również majonez, czerwona cebula, oliwa, miód oraz ocet winny lub ryżowy. Najprostszym przepisem na sałatkę z czerwonej kapusty jest ten, w którym wystarczy użyć małą główkę kapusty, cebulę, ocet, oliwę z oliwek oraz sól i pieprz. Z tego warzywa przygotujemy również zimowe przetwory. Sałatkę z czerwonej kapusty na zimę zalewa się zalewą przygotowaną z wody, octu, oleju oraz przypraw (sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy). 
Kuchnia szwedzka

Kuchnia szwedzka

Kuchnia szwedzka jest zaliczana do najzdrowszych kuchni na świecie. Dania są przygotowywane z lokalnych produktów bogatych w witaminy i minerały. Poza przyrządzanymi na różne sposoby rybami, do tradycyjnych szwedzkich potraw należą: Janssons frestelse (zapiekane ziemniaczki) oraz dania mięsne: köttbullar, pölsa i poronkäristys. Kuchnię szwedzką charakteryzują również pyszne desery (semla, klappgröt), a także znane w całej Skandynawii grzane wino - glögg.

Kapusta kiszona

Kapusta kiszona

Z kapusty kiszonej można przygotować pyszne i sycące łazanki. Do ich przyrządzenia są potrzebne cebula, kiełbasa, ziele angielskie i liść laurowy oraz makaron łazanki. Kolejny pomysł na danie obiadowe to kapusta kiszona zasmażana z mąką i olejem lub innym tłuszczem. Wielbiciele mięsnych potraw na pewno skuszą się na wieprzowe żeberka w kapuście kiszonej z jabłkami oraz pieczarkami. Wszystkie składniki należy podsmażyć, a następnie wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni.

Surówka z pora

Surówka z pora

Z pora przygotowuje się również smaczne surówki, do których najczęściej dodaje się marchew, jabłko, seler i/lub kukurydzę. Klasyczną odmianą surówki jest ta, wykonana z pora, drobno poszatkowanej białej kapusty, jabłek i majonezu. Smaczną surówką do codziennego obiadu będzie surówka z pora, marchewki, jabłka, cukinii i kiszonych ogórków. Pora należy pokroić w krążki, a następnie sparzyć wrzącą wodą i odcisnąć. Cukinie myje się i ściera na tarce o grubych oczkach. Podobnie postępuje się z marchewką, kiszonymi ogórkami i jabłkami (z jabłek, po umyciu, należy wyciąć gniazda nasienne). Wszystkie starte warzywa łączy się z majonezem i przyprawia do smaku za pomocą soli, pieprzu oraz cukru.

Sałatka colesław

Sałatka colesław

Bardzo popularną sałatką serwowaną do różnych obiadów jest colesław. Można ją przygotować wykorzystując różne owocowo-warzywne dodatki jak marchew, ogórek, kalafior, ananas lub jabłko. Podstawowym jej składnikiem jest poszatkowana i surowa kapusta. Tradycyjną postacią jest surówka z białej kapusty colesław przyrządzona z dodatkiem cebuli i marchewki. Niezbędnymi składnikami są również: majonez, ocet winny, sok z cytryny, miód, świeży koperek oraz sól i pieprz. Inną odmianą colesława jest ten, przyrządzony z młodej kapusty, ogórka szklarniowego, szczypiorku z cebulą dymką i świeżymi listkami bazylii. Smacznym uzupełnieniem tak przygotowanej surówki są przyrumienione (w piekarniku lub na patelni) orzechy laskowe lub pestki słonecznika.

Kuchnia rosyjska

Kuchnia rosyjska

Kuchnia rosyjska to mieszanka kuchni carskiej i chłopskiej. Mroźny klimat oraz liczne posty w obrządku prawosławnym spowodowały, że we współczesnej kuchni rosyjskiej dominują potrawy rybne i mączne (pirożki, pielmieni, bliny, sosicek w cieście) oraz takie, których podstawą przygotowania są warzywa, grzyby i owoce leśne. W Rosji popularne są również zupy (solanka, ucha, szczi, okroszka). Luksusowy towar eksportowy kuchni rosyjskiej stanowi kawior.

Surówki

Surówki

Surówki do obiadu robi się jedynie ze świeżych warzyw i owoców. Do przyprawienia surówki z marchewki wystarczy szczypta soli, pieprzu, cukru i kilka kropli oliwy. W zdrowych surówkach dietetycznych majonez i śmietanę zastępuje się oliwą i dressingiem na bazie octu winnego lub soku z cytryny. Surówki obiadowe do mięs, ryby lub na grilla warto aromatyzować dużą ilością świeżych ziół (rozmarynem, bazylią, miętą, szczypiorkiem, lubczykiem, estragonem, koperkiem) oraz zmiażdżonymi ząbkami czosnku.

Surówki dla dzieci

Surówki dla dzieci

Niezbędnym dodatkiem do obiadu są surówki, będące znakomitym źródłem witamin i składników mineralnych. Jedną z bardziej lubianych przez dzieci jest surówka z marchwi, selera i jabłka. Do potraw mięsnych i rybnych świetnie sprawdza się także surówka z kapusty czerwonej lub pekińskiej.

Surówka z kapusty

Surówka z kapusty

Surówka z kapusty pekińskiej do obiadu to doskonały całoroczny dodatek do przystawek i drugich dań. Do surówki z kapusty kiszonej i marchewki wystarczy zetrzeć na tarce warzywa korzeniowe, dolać odrobinę oleju i posypać ją świeżo zmielonym pieprzem oraz posiekana natką pietruszki. Surówki z kapusty czerwonej, białej bądź włoskiej wymagają odrobiny kreatywności i przyprawienia ich majonezem, śmietaną lub jogurtem naturalnym, solą, cukrem, pieprzem ziołowym albo przyprawą do potraw chińskich.

Znaleźliśmy 58 przepisów w kategorii Surówka z czerwonej kapusty

Surówka z czerwonej kapusty

Surówka z czerwonej kapusty

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: