Jak dobrać surówkę do obiadu?

  • 1

Często o niej zapominamy lub robimy ją na szybko, nie zastanawiając się nad tym, czy pasuje do danego dania czy nie. Mowa o surówce, której warto poświęcić odrobinę więcej uwagi. Przeczytajcie!

         
ocena: 5/5 głosów: 6
Jak dobrać surówkę do obiadu?
fot. Fotolia
Zazwyczaj wykorzystujemy jedną surówkę do każdego dania, dziwiąc się czasem, że domownicy kręcą niezadowoleni nosem. Powód jest prosty – nie każda kompozycja pasuje do danego rodzaju mięsa. Zobacz nasz patent na uniwersalną surówkę, która idealnie skomponuje się z każdą sztuka mięsa, którą wybierzesz!

Jak zrobić uniwersalną surówkę do obiadu?

Nie masz czasu zastanawiać się nad tym, co dobrać do danego mięsa? W takim razie ten patent będzie idealny dla Ciebie – prosta i szybka surówka, która będzie świetnie smakować z niemal każdym daniem!

1. Przygotuj 0,5 główki kapusty pekińskiej, 2 małe marchewki, 1 pomidora, 1 ogórka kiszonego, 2 łyżki kukurydzy z puszki, 2 łyżki majonezu lub jogurtu naturalnego oraz sól, pieprz i nieco ziół prowansalskich. Opcjonalnie możesz dorzucić także paprykę (czerwoną, żółtą lub zieloną) oraz zamienić ogórka kiszonego na surowego lub cukinię.

2. Warzywa dokładnie opłucz i osusz, następnie kapustę posiekaj, marchewkę zetrzyj na tarce o dużych oczkach, ogórka pokrój w plasterki a paprykę w słupki.

3. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, dodaj kukurydzę.

4. W salaterce zmieszaj ze sobą majonez/jogurt i przyprawy, a następnie gotowy sos dodaj do sałatki.

5. Ponownie całość wymieszaj i gotowe – wystarczy przełożyć na talerz obok mięsa i innych dodatków!

Surówka do obiadu
Fot. Fotolia

Jak dobrać surówkę do typu potrawy?

Uniwersalna sałatka jednak nie załatwia sprawy -  w końcu nie można jej jeść codziennie, bo całkowicie nam obrzydnie. Dlatego warto poznać podstawowe zasady dobierania surówek do obiadu. Co zatem dodawać do poszczególnych mięs? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że surówkę dobieramy pod kątem dwóch kryteriów: sposobu przyrządzenia oraz rodzaju mięsa.

Jeśli chodzi o sposób przyrządzania: w przypadku dań smażonych mamy praktycznie pełną dowolność, ograniczoną wyłącznie typem mięsa. Równie dobrze sprawdzi się surówka z marchewki, jak i mieszanka sałat z sosem winegret. Mięsa pieczone są tylko nieco bardziej wymagające – tu raczej warto stawiać na siekane sałatki typu colesław czy też surówkę z selera.

Do potraw z grilla najlepiej sprawdzą się kompozycje na bazie różnego rodzaju sałat i lekkich, acz wyrazistych, sosów. Z kolei mięsa gotowane bywają dość kapryśne – często od towarzystwa surówki wolą bukiet gotowanych na parze warzyw z odrobiną przypraw.

Jak dobrać surówkę do danego rodzaju mięsa?

Drugim wspomnianym kryterium jest rodzaj mięsa, do którego chcemy dobrać surówkę. I tak do ryb najlepiej sprawdzą się wszelkiej maści kapusty: pekińska, włoska, biała, czerwona. Nie muszą być w postaci surówki, równie dobrze możemy skusić się o kapustę kwaszoną lub zasmażaną. Oprócz nich dobrze jest sięgać także po sałatki z porem.

Do drobiu idealnie sprawdzą się słodkie surówki w postaci marchewki z brzoskwiniami czy też seler z orzechami. Oczywiście bez problemu można podać także coś ostrego, jednak to zależy od sposobu przygotowania. Wieprzowina świetnie smakuje w towarzystwie kapusty, tradycyjnej mizerii oraz tartych surówek.

Z kolei wołowina idealnie komponuje się z buraczkami oraz sałatkami z dodatkiem zieleniny (koperek, szczypiorek, pietruszka). Na koniec dziczyzna, która zamiast surówek znacznie bardziej woli towarzystwo gotowanych warzyw strączkowych oraz szparagów.

Surówka z pomidorami i cebulą
Fot. Fotolia

Jak skomponować surówkę?

Powyższe wskazówki są jedynie orientacyjne – prawda jest taka, że każdy z nas ma nieco odmienny gust i co innego będzie mu pasowało. Dlatego dobrze jest mieć pojęcie co ze sobą łączyć, by utworzyć naprawdę smaczny miks. Przede wszystkim składniki sałatki powinny być dobrane w taki sposób, żeby całość dostarczała jak największej ilości wartości odżywczych.

Z tego powodu dobrze jest zrezygnować ze świeżego ogórka (składającego się praktycznie z samej wody) na rzecz kiszonego. Co ze sobą łączyć? Marchewka lubi zarówno dodatki słodkie (rodzynki, orzechy, jabłko, ananas, etc.), jak i wytrawne (kapusta kiszona, por, seler naciowy, etc.). Seler korzeniowy preferuje bakalie a z kolei różnego rodzaju sałaty dobrze smakują z pomidorkami koktajlowymi, ogórkiem, świeżą papryką i oliwkami.

Do sałatek, które serwujemy jako dodatek do mięsa, nie ma sensu dorzucać szynki, sera (choć są od tego wyjątki!), kawałków kurczaka czy innych ciężkich składników. W końcu surówka ma jedynie uzupełnić obiad o witaminy a nie grać pierwsze skrzypce!

Podzielcie się z nami Waszymi sprawdzonymi przepisami na smaczne surówki! Jak dobieracie je do dań? Jakie są Wasze ulubione smaki? Czekamy na inspirujące receptury!