Jak przygotować jabłka do szarlotki?

  • 2

Prażone, smażone, krojone, gotowane lub zamknięte w słoiku na zimę - jabłka to podstawowy składnik potrzebny do upieczenia szarlotki. To jedno z najpopularniejszych ciast pojawiających się w polskich domach.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Jak przygotować jabłka do szarlotki?
fot. Fotolia

Jak podać szarlotkę?


Szarlotkę można przygotować na tysiąc sposobów np. z dodatkiem bezy, kisielu, budyniu lub marcepanu. Nie musimy posypywać jej tylko cukrem pudrem, zaserwujmy ją naszej rodzinie i gościom w towarzystwie bitej śmietany lub gałki lodów. Najlepiej komponuje się podana na ciepło z lodami waniliowymi. W każdej wersji szarlotki nieodłączny jest jeden składnik – jabłka.

Warto wiedzieć, że szarlotka oraz jabłecznik to dwa różne ciasta. Szarlotka to nazwa ciasta upieczonego na kruchym lub półkruchym spodzie z jabłkami uprażonymi lub w formie musu, a jabłecznik może być na cieście drożdżowym, francuskim lub na biszkopcie z dodatkiem jabłek surowych. Dowiedz się, od czego pochodzi nazwa szarlotki!

Jakie jabłka wybrać na szarlotkę?


Najlepsze przetwory i desery robi się z kwaskowych, bogatych w witaminy i składniki mineralne jabłek. Antonówka, papierówka oraz szara reneta to idealne słodko-kwaśne odmiany jabłek na szarlotkę. Zobacz też, jak zrobić idealną szarlotkę!

Wybierając jabłka na szarlotkę w sklepie lub na bazarku sięgaj po te bez uszkodzeń, brązowych plam, pleśni i pomarszczonej skórki. Warto pamiętać, że błyszcząca skóra jabłka nie zawsze oznacza, że owoc jest świeży. Jeśli jabłko wygląd nienaturalnie, mogło być polerowane albo woskowane, aby lepiej się prezentowało.

Ciasto z jabłkami


Przepis na prażone jabłka do szarlotki


Przygotuj:
  • 2 kilogramy jabłek
  • Pół szklanki wody
  • 3/4 szklanki cukru
  • Świeżo wyciśnięty sok z 1 cytryny
  • Cynamon do smaku
  • 3-5 goździków (opcjonalnie)
1. Jabłka umyj, obierz ze skórki, usuń gniazdka nasienne i pokrój je w kostkę.

2. Owoce wrzuć do garnka z cukrem i odrobiną wody.

3. Całość skrop sokiem ze świeżo wyciśniętej cytryny, dzięki temu jabłka nie ściemnieją.

4. Dodaj resztę cukru, cynamon i opcjonalnie goździki.

5. Całość duś pod przykryciem około 15-20 minut na małym ogniu. Często mieszaj, aby jabłka się nie przypaliły.

6. Prosto z garnka przełóż gorącą masę do wyparzonych wcześniej słoików.

7. Zamknij słoiki pokrywkami, odwróć do góry dnem i pozostaw do wystygnięcia. Gotowe!

Ciasto z jabłkami Jabłka

Do jakich dań i deserów pasują prażone jabłka?


Latem warto zrobić zapasy prażonych jabłek na zimę. Zamknięte w słoiku jabłka okażą się idealne, kiedy najdzie nas ochota na szarlotkę lub inne przysmaki z ich dodatkiem. W swojej domowej spiżarce warto mieć kilka słoików prażonych jabłek!

Prażone jabłka poza szarlotką, w której smakują znakomicie będą idealne do dań głównych, przystawek, przekąsek i słodkich wypieków. Pasują do ryżu, owsianki oraz jako mus do naleśników, placków, omletów i gofrów. To doskonałe nadzienie drożdżowych wypieków - rogalików, bułeczek, drożdżówek.

Jeśli macie ochotę na wytrawne danie z dodatkiem prażonych jabłek, spróbujcie jak smakują w połączeniu z rozmarynem i pieczonym łososiem lub w wersji na słodko zapiekane z ryżem z dodatkiem cynamonu. Na śniadanie są doskonałe do kanapek z białym serem. Prażone jabłka z powodzeniem zastępują dżem.

W jakiej wersji wolicie szarlotkę - tradycyjnej czy może z dodatkami - lodami, bitą śmietaną? Jesteśmy bardzo ciekawi! Czekamy na Wasze komentarze i przepisy na szarlotki!