Jak podać szarlotkę?
Szarlotkę można przygotować na tysiąc sposobów np. z dodatkiem bezy, kisielu, budyniu lub marcepanu. Nie musimy posypywać jej tylko cukrem pudrem, zaserwujmy ją naszej rodzinie i gościom w towarzystwie bitej śmietany lub gałki lodów. Najlepiej komponuje się podana na ciepło z lodami waniliowymi. W każdej wersji szarlotki nieodłączny jest jeden składnik – jabłka.
Warto wiedzieć, że szarlotka oraz jabłecznik to dwa różne ciasta. Szarlotka to nazwa ciasta upieczonego na kruchym lub półkruchym spodzie z jabłkami uprażonymi lub w formie musu, a jabłecznik może być na cieście drożdżowym, francuskim lub na biszkopcie z dodatkiem jabłek surowych. Dowiedz się, od czego pochodzi nazwa szarlotki!
Jakie jabłka wybrać na szarlotkę?
Najlepsze przetwory i desery robi się z kwaskowych, bogatych w witaminy i składniki mineralne jabłek. Antonówka, papierówka oraz szara reneta to idealne słodko-kwaśne odmiany jabłek na szarlotkę. Zobacz też, jak zrobić idealną szarlotkę!
Wybierając jabłka na szarlotkę w sklepie lub na bazarku sięgaj po te bez uszkodzeń, brązowych plam, pleśni i pomarszczonej skórki. Warto pamiętać, że błyszcząca skóra jabłka nie zawsze oznacza, że owoc jest świeży. Jeśli jabłko wygląd nienaturalnie, mogło być polerowane albo woskowane, aby lepiej się prezentowało.
Przepis na prażone jabłka do szarlotki
Przygotuj:
- 2 kilogramy jabłek
- Pół szklanki wody
- 3/4 szklanki cukru
- Świeżo wyciśnięty sok z 1 cytryny
- Cynamon do smaku
- 3-5 goździków (opcjonalnie)
2. Owoce wrzuć do garnka z cukrem i odrobiną wody.
3. Całość skrop sokiem ze świeżo wyciśniętej cytryny, dzięki temu jabłka nie ściemnieją.
4. Dodaj resztę cukru, cynamon i opcjonalnie goździki.
5. Całość duś pod przykryciem około 15-20 minut na małym ogniu. Często mieszaj, aby jabłka się nie przypaliły.
6. Prosto z garnka przełóż gorącą masę do wyparzonych wcześniej słoików.
7. Zamknij słoiki pokrywkami, odwróć do góry dnem i pozostaw do wystygnięcia. Gotowe!
Do jakich dań i deserów pasują prażone jabłka?
Latem warto zrobić zapasy prażonych jabłek na zimę. Zamknięte w słoiku jabłka okażą się idealne, kiedy najdzie nas ochota na szarlotkę lub inne przysmaki z ich dodatkiem. W swojej domowej spiżarce warto mieć kilka słoików prażonych jabłek!
Prażone jabłka poza szarlotką, w której smakują znakomicie będą idealne do dań głównych, przystawek, przekąsek i słodkich wypieków. Pasują do ryżu, owsianki oraz jako mus do naleśników, placków, omletów i gofrów. To doskonałe nadzienie drożdżowych wypieków - rogalików, bułeczek, drożdżówek.
Jeśli macie ochotę na wytrawne danie z dodatkiem prażonych jabłek, spróbujcie jak smakują w połączeniu z rozmarynem i pieczonym łososiem lub w wersji na słodko zapiekane z ryżem z dodatkiem cynamonu. Na śniadanie są doskonałe do kanapek z białym serem. Prażone jabłka z powodzeniem zastępują dżem.
W jakiej wersji wolicie szarlotkę - tradycyjnej czy może z dodatkami - lodami, bitą śmietaną? Jesteśmy bardzo ciekawi! Czekamy na Wasze komentarze i przepisy na szarlotki!
SylaUla
Jagodowa