Jak zrobić szarlotkę?

  • 2

Proste i smaczne ciasto z jabłkami, które nigdy się nie znudzi? Tak! Pachnąca szarlotka jak u babci jest w zasięgu Twojej ręki. Sprawdź jak ją przygotować i zachwycić swoich gości!

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Jak zrobić szarlotkę?
fot. Fotolia

Przepis na tradycyjną szarlotkę


Najpopularniejszy polski wypiek z jabłek gości na polskich stołach nie tylko od święta. Sezon na polskie jabłka tuż tuż, dlatego warto sprawdzić, jak w prosty i szybki sposób przygotować pyszną szarlotkę.

Na ciasto:
  • 4 szklanki mąki pszennej,
  • 1 szklanka cukru,
  • 3 jajka,
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
  • 1 kostka masła,
  • ziarenka z jednej laski wanilii (opcjonalnie).

Na masę jabłkową:
  • 1,5 – 2 kg jabłek odmiany szara reneta ( w zależności ile nadzienia chcemy uzyskać),
  • 1,5 łyżeczki zmielonego cynamonu,
  • 1 cukier waniliowy lub odrobina pasty waniliowej,
  • ¼ szklanki cukru.

Sposób przygotowania:

1. Obierz jabłka i pokrój na małe kawałki lub zetrzyj na tarce. Dodaj cukier, cukier waniliowy lub pastę waniliową i wymieszaj z jabłkami.

2. Podsmaż w rondelku do momentu aż zmiękną. Dosyp cynamon.

3. Mąkę pszenną przesiej wraz z proszkiem do pieczenia. Dodaj pokrojone w kostkę masło, ziarenka wanilii, cukier oraz jajka. Ciasto zagnieć, podziel na dwie części i zawiń w folię spożywczą. Jeżeli zależy Ci na czasie, ciasto można odstawić do zamrażarki na ok. 15-20 minut.

4. Rozwałkuj pierwszą część ciasta i ułóż na wcześniej wysmarowanej tłuszczem i bułką tartą blasze.

5. Posyp ciasto z wierzchu cienką warstwą mąki, a następnie wyłóż masę z jabłek. To zabezpieczy wypiek przed zakalcem.

6. Drugą cześć ciasta zetrzyj na tarce o dużych oczkach.

7. Wstaw do piekarnika nagrzanego wcześniej do 180 stopni Celsjusza na godzinę.

8. Po tym czasie wyjmij ciasto i po ostygnięciu oprósz cukrem pudrem do smaku.

Czym jest szarlotka?


Szarlotka zawdzięcza swą nazwę rosyjskiej księżnej Charlotcie, która była inspiracją do stworzenia kruchego lub półkruchego ciasta z nadzieniem z prażonych owoców.

W wersji tradycyjnej szarlotka jest przygotowywana z wyrazistych, kwaskowych jabłek odmian szara reneta, antonówka lub papierówka. Występuje w nich duża zawartość pektyny, dzięki czemu po uprażeniu jabłka nabierają gęstej, treściwej konsystencji.

Poza owocami, podstawą dobrze upieczonej szarlotki jest ciasto kruche. Ważne, aby do wypieku użyć dobrej jakości masła oraz mąki pszennej. Jeżeli chcemy uzyskać wyraźniejszy smak, warto pokusić się o dodatek mąki razowej lub orkiszowej, która wzbogaci całość.

Domowe ciasto z jabłkami przygotowane bez zagniatania i miksera to prosta technika, którą każdy z pewnością polubi. Szarlotka sypana to ciekawy wypiek, który powstaje z połączenia suchych i mokrych składników i startego masła.

Szarlotka smakuje najlepiej podawana na ciepło z lodami waniliowymi i bitą śmietaną. To niezwykły rarytas, który ma wielu fanów. Wielbicieli rustykalnych smaków zadowoli kruchy wierzch posypany cukrem pudrem wymieszanym z odrobiną cynamonu.

 Szarlotka z cukrem pudrem Ciasto z jabłkami Szarlotka z cynamonem

Ciasta z jabłkami i jabłeczniki


Delikatna, aczkolwiek znacząca różnica pomiędzy szarlotką a jabłecznikiem to rodzaj przygotowania jabłek. Prażone, duszone z przyprawami korzennymi są nadzieniem tradycyjnej szarlotki. Surowe, pokrojone owoce zatopione w cieście biszkoptowym lub ucieranym stanowią rodzaj jabłecznika.

Surowe jabłka, nie poddane wcześniejszej obróbce termicznej są świetnym pomysłem na przygotowanie modnego ostatnio jabłecznika z połówek jabłek. Po upieczeniu są delikatne i soczyste, dlatego warto skusić się i przygotować go dla całej rodziny!

Placek jabłkowy, znany też z angielskiego „apple pie to półkruche ciasto z pokrojonymi w grubą kostkę jabłkami wymieszanymi z cynamonem i kardamonem. Do smaku możemy dodać rodzynki lub inne bakalie. Bardzo ważne jest, by zagnieść ciasto szpatułką, wtedy osiągniemy pyszne cienkie warstwy , tak charakterystyczne dla tego wypieku.

Znakomitym pomysłem jest wykorzystanie ciasta drożdżowego na przygotowanie wieńca rustykalnego z jabłkami. Puszyste, pachnące ciasto odrywane po kawałeczku i maczany w ciepłym mleku stanowi rarytas, zwłaszcza dla najmłodszych.

Jakie są Wasze ulubione przepisy na tradycyjną szarlotkę? Podzielcie się swoimi pomysłami na ciekawe dodatki do tego pysznego wypieku!