Buza – jak zrobić napój z kaszy jaglanej?

Buza to orzeźwiający napój bezalkoholowy zrobiony na bazie wody po gotowaniu kaszy jaglanej. Do jego przygotowania potrzebujesz dodatkowo drożdży, cukru, soku z cytryn i rodzynek. Przepis na buzę jest bajecznie prosty.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Buza – jak zrobić napój z kaszy jaglanej?
fot. Adobe Stock
Buza to świetna alternatywa dla wody lub innych napojów orzeźwiających. Rodzynki nadają jej lekko słodkiego smaku, drożdże sprawiają, że jest delikatnie gazowana, a cytryna nadaje napojowi kwaśności.

Buza – przepis na napój z kaszy jaglanej

Przepis zawiera składniki dostępne niemal w każdej kuchni. Sam napój przygotowuje się bardzo szybko, potrzebuje on jedynie 24 godziny na fermentację. Po tym czasie możesz rozkoszować się jego ciekawym smakiem i cennymi właściwościami.
 
Składniki:
 
  • 150 g kaszy jaglanej,
  • 2 l wody + ½ szklanki na rozczyn,
  • 150 g cukru,
  • 10 g drożdży,
  • sok z 2 cytryn,
  • garść rodzynek.

Wykonanie:
  1. Kaszę jaglaną ugotuj w wodzie. Pozwól, aby kasza się rozgotowała.
  2. Po ugotowaniu pozostaw kaszę do przestygnięcia, a następnie przecedź ją przez sito, a powstałą z gotowania kaszy wodę przelej do dużego naczynia.
  3. W ½ szklanki ciepłej wody rozpuść drożdże z łyżeczką cukru. Pozostaw na kilka minut, aby drożdże delikatnie urosły.
  4. Do wody po kaszy wyciśnij sok z cytryn, dodaj cukier, rodzynki i rozpuszczone drożdże z wodą.
  5. Wymieszaj dokładnie i pozostaw napój w ciepłym miejscu na 24 godziny.
  6. Po upływie czasu przelej buzę do szklanych butelek. Uwaga! Napełnij butelki do ¾ pojemności, zostawiając miejsce na zbierający się gaz. Przechowuj w lodówce do 3 dni.
  7. Buza najlepiej smakuje schłodzona, możesz podawać ją według oryginalnej receptury z odrobiną chałwy. 

Napój z kaszy jaglanej Buza - orzeźwiający napój z kaszy jaglanej
fot. Adobe Stock
 

Buza – skąd wziął się napój z kaszy jaglanej?

Buza przybyła do Polski w 1912 roku wraz z napływem macedońskich osadników. Szczególnie popularna stała się w Białymstoku, gdzie powstawały specjalne miejsca, w których podawano buzę. Były to macedońskie cukiernie zwane buznami. Moda na napój z kaszy jaglanej trafiła także do innych regionów kraju w tym do warszawskich pubów i restauracji. Na Podlasiu tradycyjnie była ona serwowana w towarzystwie chaałwy.
 
Fermentowany napój był doskonałym orzeźwieniem i świetnie gasił pragnienie w upalne dni. Często podawano go do obiadu zamiast kompotu.
 
Buza występuje obecnie w kuchni bałkańskiej, przygotowuje się ją nie z kaszy jaglanej, ale z kukurydzy, prosa lub pszenicy. Jest słodsza i gęstsza od buzy, którą można spróbować w niektórych regionach Polski.
 
Na letnie nawodnienie zamiast wody doskonale sprawdzi się także switchel z dodatkiem octu jabłkowego i imbiru. Jeśli wolisz sprawdzone pomysły wypróbuj 15 przepisów na lemoniadę.