Gluten to nic innego jak mieszanina białek. Może wywoływać alergię pokarmową i być nietolerowany przez osoby cierpiące na celiakię. U zdrowych ludzi nie powoduje żadnych szkód. Co więcej - to właśnie on powoduje, że pieczywo i inne produkty spożywcze są pięknie wyrośnięte i puszyste. Gdzie zatem znajdziemy gluten?
W czym występuje gluten?
Gluten powszechnie kojarzy się z pszenicą. Owszem, te zboże (jednak nie każda jego odmiana!) jest bogate w ten związek białek. Ale nie tylko produkty na bazie mąki pszennej są niebezpieczne dla alergików. Okazuje się, że gluten można znaleźć także w życie, jęczmieniu czy nawet owsie. Co za tym idzie – produkty zrobione na bazie tych zbóż mogą wywoływać reakcje alergiczne.
W czym znajduje się gluten?
Gluten można znaleźć w wielu produktach spożywczych. Oczywiście w największym stężeniu można go znaleźć w pieczywie i ciastach zrobionych na bazie mąki pszennej. Oprócz tego gluten występuje także w sosach, „oszukanej” śmietanie (zagęszczanej mąką), makaronach, kaszach czy nawet w zupach. Dlatego jeśli sięgamy po dany produkt, warto sprawdzić, co jest jego głównym zagęstnikiem.
W czym nie ma glutenu?
Istnieje sporo zbóż, które nie zawierają glutenu. Jednym z popularniejszych jest kukurydza, z której mąkę można stosować jako zamiennik pszennej. Oprócz tego pozbawione glutenu są takie produkty jak: ryż, tapioka, gryka, ziemniaki, warzywa fasolowe, komosa ryżowa czy maniok. Bezglutenowcy mogą także sięgać po soję, proso, bataty i orkisz – odmianę pszenicy z „dobrym”, nie wywołujących alergii, glutenem.