Historia i życie codzienne mango

Mango jest owocem narodowym Indii, Pakistanu i Filipin oraz drzewem narodowym Bangladeszu.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Historia i życie codzienne mango

Mango pochodzi z Azji Południowej skąd rozprzestrzeniło się po całym świecie i jest jednym z najbardziej uprawianych owoców tropikalnych. W wielu rejonach świata owoce i liście są używane jako dekoracje w czasie ślubów, publicznych uroczystości i obrzędów religijnych.

Pierwszy zapis na temat mango w europejskim języku pochodzi z tekstu Ludovico di Varthema w j. włoskim w 1510 roku jako manga; pierwsze zapiski w innych językach takich jak francuski wyglądają na tłumaczenie tego tekstu włoskiego. Skąd się wzięła końcówka "-o" w j. angielskim jest nieznane.

Gdy mango były sprowadzone do amerykańskich kolonii w XVII-tym wieku musiały one być marynowane z braku chłodnictwa. Inne owoce były również marynowane.

Drzewa mango rosną do 35 - 40 m. i są długo żyjące, niektóre gatunki ciągle owocują nawet po 300 latach. Kwiaty mają zapach podobny do konwalii (pamiętajmy, że konwalie są trujące). Dojrzałe owoce mają różne rozmiary i kolory - żółte, pomarańczowe, czerwone, zielone i zawierają jedną dużą pestkę, która nie oddziela się łatwo od miąższu. W środku pestki jest jedno nasiono. Owoce dojrzewają w ciągu 3 do 6 miesięcy.