Sprzęt - podstawa gotowania na parze
Osoby pragnące przyrządzać posiłek na parze zastanawiają się często, czy przy pomocy zwykłego garnka uda im się zrobić pyszne i wartościowe danie.Jeśli i Wy chcecie przygotowywać na parze pojedyncze produkty, zaopatrzcie się w specjalną wkładkę, którą wystarczy dopasować do rozmiaru garnka. Jeśli z kolei chcecie gotować w ten sposób na co dzień, najlepiej zainwestować w parowar, czyli piętrowe urządzenie elektryczne za pomocą którego gotować można kilka dań jednocześnie!
Urządzenie to składa się z bazy, w której umieszczona jest regulacja urządzenia, grzałka i zbiornik na wodę, oraz z kilku (zazwyczaj 3-4) komór zaopatrzonych w pojemniki i tace, przykrytych na górze szczelną pokrywą.
Zdjęcie: Fotolia
Dzięki przemyślanemu ułożeniu poszczególnych poziomów, w parowarze ugotować można obiad dla całej rodziny bez obawy o to, że aromaty i smaki poszczególnych składników się ze sobą zmieszają. Automatyczna regulacja i dodatkowe wyposażenie sprawią, że gotowanie na parze będzie szybkie i łatwe.
Zasady gotowania na parze
Jeśli posiadacie dopasowaną do garnka nakładkę, wystarczy umieścić na niej ulubiony produkt i gotować pod przykryciem do miękkości. W taki sposób śmiało przyrządzić możecie warzywa, kawałki mięs czy rybę, a nawet kluski czy tzw. parowce!
W parowarze produkty w celu ugotowania umieszcza się w przeznaczonych do tego celu miskach. Zasada jest prosta: mięso, ryby bądź większe warzywa wkłada się do pojemnika z perforowanym dnem, natomiast kasze lub ryż wsypuje się do komory z pełnym dnem, zalewa wodą i wstawia do miski parowej. W specjalne uchwyty włożyć można również jajka!
Warto pamiętać o tym by w jednej misce umieszczać produkty o zbliżonej wielkości - pozwoli to na równomierne ugotowanie składników. W parowarze gotować można także mrożone warzywa, które nie wymagają wcześniejszego rozmrażania, a także odgrzewać przygotowane wcześniej dania!
Większość parowarów posiada obecnie informacje dotyczące czasu gotowania poszczególnych produktów. Jeśli nie wiecie jednak ile czasu poświęcić na ugotowanie danego przysmaku, poniżej przygotowaliśmy dla Was ściągawkę!
Produkty warzywne takie jak marchewka czy cukinia gotuje się ok. 10 minut. Brokuły, brukselka, fasolka szparagowa, kalafior, ziemniaki w plastrach czy szparagi potrzebują do miękkości 20 minut.
Zdjęcie: Fotolia
Cienkie filety kurczaka i świeże ryby ugotują się już po 10 minutach, natomiast schab czy podudzia kurcząt - ok. 35 - 40 minut!
Zalety zdrowotne gotowania na parze
Coraz popularniejsze ostatnio gotowanie na parze zalecane jest wszystkim tym, którzy chcą zacząć zdrowo się odżywiać lub pozbyć kilku kilogramów. Podczas takiego gotowania nie używa się tłuszczu, a woda nie wypłukuje witamin i minerałów. Ugotowane w ten sposób dania są więc niskokaloryczne, lekkostrawne i zawierają wiele cennych substancji odżywczych.
Bardzo dużym atutem gotowania na parze jest również fakt, że potrawy nie tracą swoich walorów smakowych oraz apetycznego koloru. Dania gotowane w ten sposób nie potrzebują już dodatku soli - wystarczą jedynie świeże zioła i przyprawy!
Gotowanie na parze to również oszczędność czasu – gotując w parowarze, możemy przygotować cały obiad w zaledwie 30 minut!
Zainspirujcie się!
Szybkie i smaczne dania to podstawa dzisiejszego gotowania! Fantastycznie sprawdzą się kiedy spodziewacie się gości lub gdy zwyczajnie zapragniecie zjeść lub podać coś pysznego!
Idealnym przepisem na odświętny obiad będzie pstrąg gotowany na parze podany na sałacie, a także oryginalny drobiowy warkocz z warzywami gotowanymi na parze, podany w towarzystwie soku z pomarańczy i pestek granatu!
Zdjęcie: Fotolia
Nie ma nic wspanialszego od jędrnych, świeżo wyglądających warzyw i soczystego mięsa przygotowanych na parze! Z jakimi składnikami najczęściej podajecie gotowane produkty? Czekamy na Wasze opinie na temat tego sposobu przyrządzania posiłków!
marcinka