Jak skarmelizować cukier?

  • 1

Cukier karmelizuje się na patelni lub w garnku. Wystarczy go wsypać do naczynia i podgrzewać aż zmieni kolor na bursztynowy. W ten sposób można przygotować nie tylko sam karmel, ale i karmelizowane orzechy, warzywa i owoce!

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Jak skarmelizować cukier?
fot. Fotolia
Karmel to nic innego jak palony cukier, który przygotowuje się poprzez podgrzewanie kryształków do momentu, aż zmienią konsystencję i kolor. W takiej postaci świetnie się sprawdza jako dodatek do deserów i dań wytrawnych. Jak skarmelizować cukier krok po kroku?

Jak skarmelizować cukier na patelni?

Karmelizacja to proces, który przebiega dość szybko. Dlatego bardzo ważne jest, aby w trakcie przyrządzania pilnować, by cukier się nie przypalił. Jak to zrobić prawidłowo?
  • Do skarmelizowania cukru będą potrzebne: cukier (biały lub trzcinowy), woda i patelnia.
  • Na patelnię należy wysypać cukier tak, aby utworzył równomierną warstwę. Całość polewa się odrobiną wody (ok. 2 łyżek na 250 g cukru).
  • Patelnię stawia się na małym ogniu i czeka. W międzyczasie syrop będzie zmieniał kolor. Gdy stanie się złocisty – karmel jest gotowy.
Uwaga: Ilość wody tak naprawdę zależy od tego, jaką konsystencję karmelu chcemy uzyskać. Gdy ma służyć za polewę – warto dać jej więcej. Do dekoracji lub lizaków – mniej.

Jak skarmelizować orzechy?

Karmel to nie tylko świetna baza do dekoracji czy dodatek do szeregu dań. To również sposób na przygotowanie przekąsek, w tym orzechów w karmelu!
  • Do skarmelizowania orzechów będą potrzebne: niesolone orzechy (może być wymieszanych kilka rodzajów), cukier i woda.
  • Orzechy należy wrzucić na patelnię, delikatnie je podprażyć a następnie zasypać cukrem. Polewamy odrobiną wody (ok. ¼ szklanki wody na 1 szklankę cukru).
  • Całość gotujemy na małym ogniu do momentu, aż cukier zmieni kolor na jasnożółty a woda odparuje.
  • Gdy tak się stanie – orzechy należy wysypać na papier do pieczenia, folię spożywczą lub aluminiową i zostawić do przestygnięcia. Gotowe!
Uwaga: Podobnie jak w przypadku samego karmelu – ilość wody zależy od planowanego wykorzystania orzechów. Kiedy chcemy stworzyć przekąskę lub krokant – dajemy jej mniej. Jeśli ma służyć jako element nadzienia – dajemy jej więcej.

Karmelizowanie warzyw i owoców

Oprócz orzechów, karmelizacji można poddać także warzywa i owoce. Najpopularniejsze są karmelizowane marchewki, banany oraz jabłka. Przygotowuje się je tak samo jak orzechy. Jedynym wyjątkiem jest karmelizowana cebula. Jej przyrządzenie polega na dość długim duszeniu jej. W zależności od gatunku i przeznaczenia – można do niej dodać cukier, lecz nie jest on konieczny. Taka cebula świetnie się sprawdza jako dodatek do mięs i sosów, w tym BBQ.