Racuchy z jabłkami - przepis, który warto znać!

  • 1

Racuchy z jabłkami robi się z mąki, drożdży, mleka, jajek i jabłek. Ciasto po wyrośnięciu dzieli się na małe placki i smaży na patelni na złoty kolor. Zobacz, ile kalorii mają racuchy jabłkowe i jak długo trzeba je smażyć.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Racuchy z jabłkami - przepis, który warto znać!
fot. Fotolia
Racuchy to placki powstałe na bazie gęstego ciasta drożdżowego. Można je przygotowywać z różnymi owocami. Jednak najpopularniejszą wersją jest ta z dodatkiem jabłek. Takie danie świetnie się sprawdza zarówno na obiad, jak i na słodki podwieczorek. Zobacz też jak zrobić mus jabłkowy!

Jak się robi racuchy z jabłkami?


Racuchy z jabłkami przygotowuje się bardzo łatwo. Wystarczy dosłownie kilka składników, by cieszyć się smacznym posiłkiem.
  • Do przygotowania racuchów z jabłkami będą potrzebne: drożdże (świeże lub instant), mleko, mąka, jajka, sól, cukier i jabłka.
  • Jeśli mamy świeże drożdże – przygotowujemy zaczyn z mąki, drożdży, cukru i ciepłego mleka. Wyrośniętą masę łączymy z mlekiem i jajkiem. Odstawiamy na bok, aby wyrosła.
  • Jeśli mamy drożdże instant – wszystkie składniki oprócz jabłek mieszamy i odstawiamy do wyrośnięcia.
  • Gotową masę drożdżową łączymy z jabłkami (pokrojonymi, startymi na tarce, przerobionymi na mus lub uprażonymi) a następnie smażymy z obu stron na złoty kolor.

Jak smażyć racuchy z jabłkami?


Racuchy z jabłkami smaży się na patelni z dodatkiem tłuszczu – najlepiej do tego celu sprawdzi się olej (rzepakowy, słonecznikowy, kokosowy). Małe porcje ciasta umieszcza się na gorącym tłuszczu, tworząc placki. Po kilku minutach racuchy odwraca się na drugą stronę. Całość smaży się do momentu, aż ciasto się zarumieni.

Ile kalorii mają racuchy z jabłkami?


Wartość kaloryczna racuchów jest zmienna. Uzależniona jest od tego, z jakiej mąki są przygotowywane, ile cukru będzie wykorzystane do ich przyrządzenia oraz na jak głębokim tłuszczu je smażymy. Średnio zakłada się, że w 1 racuchu (o wadze ok. 40 g) znajduje się 62 kcal. Nie jest to dużo, o ile nie przesadzimy z ich ilością na jedną porcję. Oczywiście podana wartość nie uwzględnia dodatków, tj. cukru pudru, bitej śmietany czy syropu klonowego.