Układanie jadłospisu przestanie być dla nas sztuką, jeśli będziemy go planować ze znajomością podstaw racjonalnego żywienia.
- ilość posiłków oraz ich wartość energetyczna powinna być dostosowana do wieku, stanu zdrowia, rodzaju pracy, jak również do środków pieniężnych, którymi dysponujemy.
- kaloryczność posiłków powinna być rozłożona w ciągu dnia: śniadanie 35%, obiad 40%, a kolacja 25%.
- w każdym głównym posiłku uwzględniamy dużą rozmaitość składników pokarmowych. Powinno się w nim znaleźć: pieczywo ciemne, kasze grube, mięso, ryby, jaja, sery oraz warzywa i owoce. Mleko pełne lub chude, sery, warzywa żółte, pomarańczowe, zielone, produkty o dużej zawartości witaminy C.
- w doborze produktów, a także w sposobie przyrządzania potraw należy uwzględnić sezonowość, to znaczy, w danej porze roku odpowiednio owoce, warzywa i ich przetwory - latem, a porą zimową nabiał i ryby.
- jadłospis powinien być urozmaicony, nie można w jednym posiłku powtarzać produktów mącznych Np. dodatek do zupy kasza i kluski na drugie danie.
- w każdym posiłku należy zwrócić uwagę na obecność niedużej ilości białka zwierzęcego, uzupełniającego niepełną wartość produktów roślinnych.
- należy unikać zestawień z przewagą potraw o smaku mdłych, kwaśnych bądź słodkich. W tym celu należny połączyć zupę kwaśną z drugim daniem o smaku obojętnym - estetyczny, kolorowy talerz świadczy o zawartości warzyw ważnych w każdym posiłku.
- jeżeli na obiad zaplanujemy pierogi, wówczas zupa i deser muszą być proste, aby można je było szybko wykonać.
Polecamy: diety, poradnik dla odchudzających się >>>