Dodatki do potraw wzbogacają smak dań głównych. Mogą być nimi ziemniaki (gotowane, tłuczone, smażone, opiekane), kasze, ryże czy makarony. Dodatkiem do obiadu są także surowe lub gotowane warzywa albo zrobione z nich sałatki i surówki.
Dodatki do dań mięsnych
Jedne z najpopularniejszych dodatków do dań to sosy. Sos do mięsa, sos do pizzy, sos do zapiekanki, sos do gołąbków to pozycje obowiązkowe. Ostatnio coraz więcej osób przekonuje się także do przygotowywania dipów. Kurczaka można podawać z marchewką z groszkiem na ciepło, mizerią lub ryżem z warzywami. Do wołowiny lub wieprzowiny pasują gotowane buraki, ogórki kiszone, kluski śląskie oraz ziemniaki. Można je przygotowywać na różne sposoby, np. opiec w piekarniku, ugotować w całości, podać w postaci frytek, utłuc lub zrobić puree. Bardzo dobrym pomysłem jest także przygotowywanie marynat, w tym zarówno marynat do mięs, jak i marynat w postaci marynowanych warzyw, po które z chęcią sięgniemy zimą.
Dodatki do ziemniaków na obiad
Ziemniaki, jeśli są podane w postaci frytek, można podawać z ketchupem, majonezem albo gęstym sosem, np. czosnkowym, koperkowym, paprykowym czy pomidorowym. Danie główne, serwowane z ziemniakami gotowanymi lub tłuczonymi, podaje się najczęściej z sałatką zrobioną ze świeżych warzyw, np. sałaty, pomidorów, ogórków, papryki i cebuli, polanych sosem winegret.
Dodatki warzywne do drugiego dania
Dodatki do drugiego dania z warzyw podaje się zarówno na ciepło, jak i na zimno. Obiad urozmaicą: zasmażane buraki, szpinak z czosnkiem, duszona kapusta lub gotowane warzywa, np. szparagi, brokuły, kalafior lub fasola. Natomiast na witaminowy zastrzyk możemy liczyć ze strony surówek. Różnorodne mieszanki surowych warzyw staną się doskonałym dopełnieniem zarówno dań głównych, jak i przekąsek.
Ważnym dodatkiem do potraw są wszelkiego rodzaju nadzienia i farsze. Najpopularniejsze z nich to farsze owocowe, warzywne i mięsne. Bez nich trudno wyobrazić sobie chociażby pierogi, naleśniki, knedle czy krokiety.