Przetwory z jarzębiny

  • 2

Konfitury, dżemy, galaretki i trunki -przetwory z jarzębiny nie są zbyt popularne wśród naszych spiżarnianych zapasów. Wielu z nas uważa bowiem, że ciemnopomarańczowe owoce jarzębiny w ogóle nie nadają się do jedzenia. Obalamy ten mit, sprawdźcie poniżej co przygotować z tych darów natury!

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Przetwory z jarzębiny
fot. Fotolia

Kilka słów o jarzębinie

Jarząb pospolity, powszechnie zwany jarzębiną to drzewo, występujące głównie na terenach Europy, Azji Mniejszej oraz zachodniej części Syberii. W naszym kraju jest bardzo pospolite - porasta zarówno lasy jak i okoliczne parki.

Drzewo charakteryzuje się gładką korą, piłkowato zakończonymi liśćmi oraz kulistymi, ciemnopomarańczowymi owocami o średnicy 7-10 mm.

Owoce jarzębiny już od wieków cenione były za swe lecznicze właściwości. Te niepozorne, pomarańczowe kuleczki, zawierają dużą dawkę naturalnych cukrów, kwasów organicznych i pektyn! W ich składzie znajduje się też dużo witaminy C, A, E, K i PP!

Zarówno same owoce jak i zrobione z nich przetwory mają głównie działanie moczopędne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Ponadto uzupełniają one niedobory witaminowe organizmu i wspomagają leczenie anemii. Warto wiedzieć też, że jarzębina wspomaga pracę serca i naczyń krwionośnych!

Niegdyś, przetwory z jarzębiny podawane były cierpiącym na choroby płuc, przewlekły kaszel, a także osobom borykającym się ze stanami zapalnymi żył!


Jarzębina
Fotolia

Ostrożnie! Należy pamiętać, że w składzie owoców jarzębiny znajduje się toksyczny kwas parasorbinowy, który wywoływać może bóle brzucha oraz wymioty. Nie martwcie się tym jednak- pod wpływem temperatury ulega on rozkładowi (wystarczy ugotowanie, usmażenie czy zamrożenie)!

Jarzębinowe przetwory
 
Konfitura z jarzębiny to wyrafinowany i elegancki dodatek do dań z mięsa - jej słodko - gorzkawy posmak i charakterystyczna barwa na długo pobudzą nasze kubki smakowe!
 
Do przygotowania takiego przysmaku potrzebne są przemarznięte lub sparzone owoce jarząbu pospolitego (wystarczy im doba mrożenia lub 5 minut parzenia we wrzątku) oraz prawdziwy miód. Do zrobienia takiej konfitury konieczny jest także garnek z grubym dnem (owoce łatwo przywierają)!

Pracę nad konfiturą zacząć należy od umycia, przebrania i oczyszczania jarzębiny. Gdy będzie już gotowa, przekładamy ją do garnka z rozpuszczonym miodem, a następnie gotujemy ok. 40 minut, mieszając co jakiś czas. Kiedy nieco rozgotowane owoce staną się szkliste, przekładamy je do wyparzonych słoików, zakręcamy i pasteryzujemy 10 minut.
 
Uwaga! Jeśli lubicie mieszać smaki, do podstawowej receptury dodajcie kilka jabłek - smak będzie rewelacyjny!

Przetwory z jarzębiny
Fotolia

Jarzębinówka  (nalewka z jarzębiny) to trunek idealny na specjalne okazje - imieniny, urodziny lub zimowe wieczory przy kominku. Jak zrobić ten rarytas?
Składnikami potrzebnymi do przygotowania nalewki są: 2 kilogramy jarzębiny, 1litr wódki, 1kilogram cukru, sok z 2 cytryn, opcjonalnie skórka otarta z jednej pomarańczy.

Jarzębinę parzymy we wrzątku, osuszamy i przekładamy do słoja. Owoce zasypujemy cukrem (ewentualnie skórką pomarańczy), przelewamy sokiem z cytryny oraz alkoholem. Całość przykrywamy bawełnianą szmatką (zabezpieczamy ją sznureczkiem lub gumką recepturką), a następnie odstawiamy w ciepłe miejsce na 4 tygodnie. Po wyznaczonym czasie odsączamy powstały trunek i przelewamy do butelek - nalewka musi dojrzewać jeszcze przez kilka miesięcy!

Galaretka z jarzębiny to wymarzony dodatek do herbaty, serów (świetnie zastępuje żurawinę!)  oraz mięs. Ten niebanalny przysmak stać się może również profilaktycznym lekarstwem na przeziębienie. Jak go zrobić?

Niezbędne: 1 kilogram rozmrożonej jarzębiny, 550 gram cukru, opakowanie cukru żelującego, 1- 2 cytryny (w zależności od tego czy lubicie kwaśne przetwory), szklanka wody.

Owoce odsączamy z nadmiaru płynu, a następnie rozgniatamy drewnianą pałką lub tłuczkiem do ziemniaków. Powstałą papkę przekładamy do garnka, zalewamy wodą, sokiem z cytryny i gotujemy na małym ogniu 30 minut. Po wyznaczonym czasie całość przelewamy przez gazę, a wyciśnięty przecier słodzimy, dosypujemy cukier żelujący i ponownie gotujmy (należy zbierać ewentualne szumowiny).

Otrzymaną galaretkę przekładamy do słoików i wykorzystujemy w razie potrzeb!

Zobaczcie nasze przepisy!

Przetwory z jarzębiny coraz śmielej trafiają do naszych spiżarń. Jeśli brak Wam jednak pomysłów na wykorzystanie tych cudownie pomarańczowych ziarenek, koniecznie sięgnijcie po przepis na powidła z jarzębiny, jabłek i rodzynek!

Serdecznie zachęcamy też Was do spróbowania jarzębiny w syropie do mięs! Jesteśmy przekonani, że przysmak ten wzbogaci niejedno danie serwowane przez Was na przyjęciu czy uroczystości rodzinnej!

Jarzębina
Fotolia

Konfitura, nalewka, galaretka - co jest Waszym faworytem? Czekamy na opinie i inspirujące przepisy z jarzębiną w roli głównej. Do dzieła!