Jak przygotować pierś z gęsi?
Pierś z gęsi można podać w wersji pieczonej, duszonej lub smażonej. Do piersi najlepiej podać pieczone jabłka, duszoną czerwoną kapustę lub gotowane ziemniaki.
Jeśli przytrafi Ci się kulinarna wpadka, nie załamuj się. W naszym dziale Porady na pewno znajdziesz rozwiązanie, które ułatwi Ci życie w kuchni i twoją kulinarną pracę. Znajdziesz tu praktyczne, proste i przydatne w kuchni porady, kulinarne pomysły oraz wskazówki na temat pieczenia, gotowania, smażenia a także urządzania przyjęć. Zakładka porady kulinarne to kuchenna skarbnica wiedzy dla każdego.
Nasze Porady pomogą Ci w gotowaniu, pieczeniu, utrzymywaniu czystości, przygotowaniu świąt, przyjęć. To tu dowiesz się m.in. jak pozbyć się zapachu ryby z domu po jej usmażeniu, jak posprzątać dom na błysk nie tylko od święta, jak zamrozić ciasto, które zostało po rodzinnej imprezie.
W zakładce Przyjęcia znajdziesz porady kulinarne dotyczące organizacji przyjęć – zapraszania gości, ustalania menu, wznoszenia toastów oraz podziękowań.
Chcesz wiedzieć co w kulinarnym świecie piszczy? W zakładce Wiadomości w dziale Porady znajdziesz najświeższe wiadomości związane z kulinariami. Dowiesz się jakie kulinarne święta czekają nas w najbliższym czasie, jakie kulinarne gadżety przydadzą się w kuchni oraz w jakich kulinarnych wydarzeniach możesz wziąć udział.
Słodycze, napoje, mrożonki, makarony, mąki - w zakładce Produkty, dowiesz się jaki kulinarne nowości znajdziesz na sklepowych półkach. Poradzimy Ci co warto kupić i spróbować!
Porady Gotujmy.pl polecają się dla każdego - od kuchcika po szefa kuchni!
Pierś z gęsi można podać w wersji pieczonej, duszonej lub smażonej. Do piersi najlepiej podać pieczone jabłka, duszoną czerwoną kapustę lub gotowane ziemniaki.
Krewetki stanowią dobre źródło witamin z grupy B. Dodatkowo są bogate w żelazo i cynk. Osoby bez alergii pokarmowych mogą po nie sięgać bez obaw.
Pierogi gotuje się w lekko osolonej wodzie przez 2-3 minuty od czasu, gdy wypłyną one na powierzchnię. Osobno gotuje się pierogi z różnymi farszami.
Jarmuż posiada gorzkawy smak. Można go jeść na surowo lub w formie smażonej, gotowanej lub pieczonej. Po obróbce jego smak traci na intensywności.
Do przygotowania pasztetu warzywnego potrzebujemy podduszonych warzyw, ulubionej kaszy, jajek, masła oraz przypraw.
Zupę ogórkową przygotujemy na wywarze mięsnym lub warzywnym z dodatkiem kiszonych ogórków. Oto przepis na zupę ogórkową na żeberkach wieprzowych - esencjonalną, smaczną i dobrze doprawioną. Wypróbuj!
Parówki w cieście to prosta przekąska. Wystarczy owinąć je ciastem francuskim i zapiec w piekarniku. Aby urozmaicić ich smak, można dodać do nich sos pomidorowy, warzywa lub ser.
Z ciasta francuskiego można przygotować pizzerinki, koperty z farszem, ślimaczki ze szpinakiem, parówki w cieście oraz wytrawne muffiny.
Wafle ryżowe można jeść z dodatkiem białego lub żółtego sera, warzyw, szynki. Można je serwować także na słodko z kremem czekoladowym lub dżemem.
Miód rzepakowy przyjmowany 2-3 razy dziennie pozwala usprawnić pracę serca i układu krwionośnego. Warto go jeść bez dodatków lub wykorzystać w zielonych koktajlach.