Jak zrobić surówkę z czerwonej kapusty?
Surówkę robi się z poszatkowanej czerwonej kapusty z dodatkiem soku z cytryny i przypraw. Można również zrobić ją na ciepło – wówczas jest idealnym dodatkiem do klusek i rolady.
Jeśli przytrafi Ci się kulinarna wpadka, nie załamuj się. W naszym dziale Porady na pewno znajdziesz rozwiązanie, które ułatwi Ci życie w kuchni i twoją kulinarną pracę. Znajdziesz tu praktyczne, proste i przydatne w kuchni porady, kulinarne pomysły oraz wskazówki na temat pieczenia, gotowania, smażenia a także urządzania przyjęć. Zakładka porady kulinarne to kuchenna skarbnica wiedzy dla każdego.
Nasze Porady pomogą Ci w gotowaniu, pieczeniu, utrzymywaniu czystości, przygotowaniu świąt, przyjęć. To tu dowiesz się m.in. jak pozbyć się zapachu ryby z domu po jej usmażeniu, jak posprzątać dom na błysk nie tylko od święta, jak zamrozić ciasto, które zostało po rodzinnej imprezie.
W zakładce Przyjęcia znajdziesz porady kulinarne dotyczące organizacji przyjęć – zapraszania gości, ustalania menu, wznoszenia toastów oraz podziękowań.
Chcesz wiedzieć co w kulinarnym świecie piszczy? W zakładce Wiadomości w dziale Porady znajdziesz najświeższe wiadomości związane z kulinariami. Dowiesz się jakie kulinarne święta czekają nas w najbliższym czasie, jakie kulinarne gadżety przydadzą się w kuchni oraz w jakich kulinarnych wydarzeniach możesz wziąć udział.
Słodycze, napoje, mrożonki, makarony, mąki - w zakładce Produkty, dowiesz się jaki kulinarne nowości znajdziesz na sklepowych półkach. Poradzimy Ci co warto kupić i spróbować!
Porady Gotujmy.pl polecają się dla każdego - od kuchcika po szefa kuchni!
Surówkę robi się z poszatkowanej czerwonej kapusty z dodatkiem soku z cytryny i przypraw. Można również zrobić ją na ciepło – wówczas jest idealnym dodatkiem do klusek i rolady.
Ugotowana i zmielona soja, jajka i bułka tarta – tyle potrzeba, by cieszyć się domowymi kotletami sojowymi.
Dorsza można przyprawić suszonymi ziołami, rozgniecionym czosnkiem, sokiem z cytryny lub świeżo zmielonym pieprzem. Unikaj gotowej przyprawy do ryb: dorsza przyprawiaj tak jak lubisz, mieszaj ze sobą poszczególne przyprawy. Dowiedz się, jakie przyprawy najlepiej pasują do dorsza.
Tradycyjna kaszanka robiona jest na bazie podrobów wieprzowych, kaszy i krwi. W wersji białej nie wykorzystuje się ostatniego składnika.
Do przyprawienia karkówki możemy użyć mieszanki suszonej papryki, pieprzu i soli lub zanurzyć w solance, czy aromatycznej marynacie na bazie sosów i soków owocowych.
Upieczone blaty bezowe i lekko kwaskowaty krem – tyle potrzeba, aby stworzyć pyszny tort bezowy. Całość można udekorować świeżymi owocami.
Chleb żytni można upiec zarówno na zakwasie z mąki żytniej, jak i z użyciem drożdży piekarskich.
Barszcz ukraiński gotuje się ze startych buraków. Ważnym elementem są kawałki innych warzyw, w tym ziemniaków i fasoli. Zupę serwuje się z kwaśną śmietaną.
Najprostszy lukier robi się z cukru pudru, białka jaja i odrobiny soku z cytryny. Całość się miksuje do uzyskania jednolitej konsystencji.
Jedne z najzdrowszych orzechów to brazylijskie, laskowe i makadamia. Zapobiegają m. in. chorobom serca i kontrolują poziom cholesterolu we krwi.